Анатолій Барчук, кіноактор, народний артист України
«Скільки вас не б'ють, а козацький прапор розвівається...»
Зйомки кінокартини «Пропала грамота» проходили на Полтавщині, на річці Псьол, в селі Красногорівка. Сама природа, молодість, українські ночі спонукали нас на якусь гоголівську містичну фантазію. Грав я козака Петра, який разом з побратимом Іваном привезли козаку Василю грамоту, що її він мав везти до цариці. Кожного вечора ми збиралися після зйомок. Якось після вечері спонтанно почали співати, розділилися на дві групи - хто кого переспіває. Майже всю ніч над Пслом лунали українські пісні, і вся Красногорівка слухала концерт у виконанні групи «Пропала грамота». А якщо зважити на те, що зачинщиками у співах були Ніна Матвієнко, Марійка Миколайчук і Валя Ковальська, та й хлопці були не останні в цьому змаганні (Іван Миколайчук, Федір Стригун, Михайло Голубович і я), то можете уявити, що це було за дійство.
І ще мені згадався епізод, як здавали готовий фільм у Москві (тоді всі фільми здавали в Держкіно СРСР). Це були сімдесяті. Не пригадую, хто був головою Держкіно. Ми сиділи весь вечір і всю ніч на кіностудії ім. Довженка і нам телефонували наші колеги з Москви кожну годину, повідомляли, як іде обговорення. Обговорювали кожен епізод. В картині був епізод на початку, коли «на полі битви» лежать порубані козаки і тільки козацький прапор, встромлений в землю, розгорнутий майорить. На що голова Держкіно мовив: «Что вы хотите сказать этим эпизодом, что сколько вас не бьют, а казацкое знамя развевается?»
От такі були часи, але я згадую зйомки з хорошими, добрими, щирими почуттями.
Валентина Ковальська,народна артистка України:"Неформальний" режисер "Пропалої грамоти"
1968 року ми з Ніною Матвієнко і Марічкою Миколайчук тільки-но почали працювати в хорі імені Верьовки. А невдовзі народилося наше тріо «Золоті ключі». Робота ж у фільмі «Пропала грамота» (принаймні особисто мені) подарувала надзвичайні враження. Під час зйомок «неформальним» режисером працював Іван Миколайчук. Знесилений Борис Вікторович нерідко керівництво процесом передавав саме йому: «Прокидайся, Іване! Треба знімати». Наше тріо знялося в «Пропалій грамоті» в ролі співачок. Під час зйомок ми заспівали на камеру весільну пісню «Благослови, земле», коли село проводжає козака Василя в Петербург, а також «Розпрягайте, хлопці, коней». Пригадую, як Іван Миколайчук, наставляючи нас перед виконанням другої (мажорної), говорив: «Заспівайте по-жіночому, немов благаючи чоловіків розпрягти коней і полишити війну». Справді, таке виконання перетворило пісню на мало впізнавану: жіночий біль та щире прохання зробили її мінорною.
У «Пропалій грамоті» - безліч творчих знахідок, скажімо, хіба можна забути епізод, у якому козаки-побратими (Анатолій Барчук, Володимир Шакало) з пекла, сидячи у величезному котлі з киплячою смолою, стріляють з мушкета і зауважують, мовляв, якщо тут усі попадали, то що ж тоді в Туреччині робиться?..
"Білому птаху" Буковини
15 червня виповнюється 70 років з дня народження Івана Миколайчука. Для відзначення цієї події створено організаційний комітет, який очолив перший заступник голови Чернівецької обласної державної адміністрації Георгій Галиць. На його засіданні 17 листопада 2010 обговорено проект запланованих заходів. Урочистості відбудуться в червні в Чернівцях і у музеї-садибі актора в селі Чортория Кіцманського району. Планується літературно-мистецький вечір спогадів, присвячений життю і творчості ІМиколайчука, творчі зустрічі з кіномитцями, виставки і презентації у закладах освіти і культури області, відкриття комунальної бюджетної установи Кіномистецький центр імені Івана Миколайчука, ретроспективний показ фільмів режисера і актора, конкурсу молодіжного короткометражного кіно. В дні ювілею в театрі ім. Ольги Кобилянської йтиме вистава Львівського театру ім. Марії Заньковецької Небилиці про Івана. Передбачається розробити туристичний маршрут Стежками Миколайчука, а численних гостей і учасників ювілейних заходів земляки запросять на Гостини до Івана.
У навчальних закладах області відбудуться уроки, присвячені життю і творчості митця, буде організовано виїзну книжкову виставку Високий політ Білого птаха Буковини, доповнено стаціонарну виставку Чернівецького краєзнавчого музею новими експонатами та проведено історичний екскурс Заповіт у кінокадрі любові. Також планується видати буклет про життя і творчість актора та його біографічно-бібліографічний покажчик, ініціюватиметься присвоєння Івану Миколайчуку звання Народний артист України.
Пам'яті творців «Білого птаха з чорною ознакою»
На Буковині в память Івана Миколайчука проведено кінофестиваль з нагоди 40-річчя кінострічки «Білий птах з чорною ознакою» Юрія Іллєнка та Івана Миколайчука. А з осені 2010 року в Чернівцях почали діяти своєрідні «Кінохатинки», в експозиціях яких кожен охочий може знайти цікаві газетні й журнальні публікації, присвячені історії створення фільму, маловідомі факти з історії народження кінематографа в Чернівцях і на Буковині.
Перший кінокуток відкрито у філії «Ощадбанку» в центрі міста. Організатор мистецтвознавець О. Каленик повідомив, що «на сьогодні більшість експозиції складають матеріали з його особистої колекції та матеріали, любязно надані філателістом і колекціонером Л. Мельником. Поштові марки, конверти, листівки, численні газетні публікації з колишнього Радянського Союзу та європейських країн, присвячені кіно, розповідають про фільм «Білий птах», життєвий і творчий шлях І. Миколайчука та Ю. Іллєнка.
Корисні статті для Вас:   "Івана я боготворив..."2011-04-05   Історія "Пропалої грамоти" за архівними документами2011-04-05   Іванові "небилиці" на сцені2011-04-05     |