20-річчю Незалежності України
В кінокомпанії Film UA Сергій Буковський працює над документальним фільмом, присвяченим 20-річчю Незалежності України і 20-річчю розпаду СРСР, зосередившись на 1989-1991 роках. Вже завершено зйомки в США та Росії. Попереду – Польща. Зйомки в Україні близькі до завершення. Паралельно іде монтаж і робота з архівами.
«Романс. Майстер-клас»
28 березня 2011 року в Національному театрі ім. І. Франка відбулася прем’єра музичної драми «Романс. Майстер-клас» за мотивами п’єси Михаіла Себастіану «Безіменна зірка». Режисер – О. Білозуб; сценографія та костюми – А. Александрович-Дочевський; музичний керівник вистави – В. Гданський; балетмейстер – О. Семьошкіна. Дійові особи в супроводі оркестру виконують найпопулярніші українські романси й пісні ХХ століття на музику Б. Веселовського, А. Горчинського, П. Майбороди, І. Поклада, М. Харіто, І. Губаренко на тексти Б. Демківа, Я. Климовського, А. Малишка, Ю. Рибчинського, В. Шумського, Н. Щербань. У виставі задіяні актори: А. Гнатюк, Л. Руснак, А. Водичев, А. Савченко, В. Збаразький, О. Пєтухов, Т. Міхіна, О. Зубков, С. Прус, Т. Олексенко, І. Залуський та інші. Музичний консультант – професор Львівської консерваторії О. Зелінський.
В одній з програм –
фільм Юрія Іллєнка
В конкурсті 33-го Московського МКФ (червень, 2011) – 18 картин, чимало їх в паралельному конкурсі «Перспективи» та конкурсі документальних стрічок. На жаль, українських ні в жодному не виставлено. Честь українського кіно рятує класик: у програмі «Соціалістичний авангардизм» – фільм Ю. Іллєнка «Криниця для спраглих».
«У суботу» – в прокаті
Фільм «У суботу» (Україна – Росія – Німеччина), знятий до 25-річчя Чорнобильської трагедії, 5 травня 2011 вийшов в український прокат. Режисер Олександр Міндадзе зазначив, що поява стрічки в українських кінотеатрах трохи запізніла (доречніше було б презентувати її за кілька днів до 26 квітня). Утім, як пояснив Олег Кохан, на заваді стала зацикленість українських кінозалів на «касових» фільмах. Орієнтовно у серпні, за словами О. Кохана, небайдужі до українського кіно матимуть інформацію про прокат фільму в Україні, Німеччині, Росії. Окрім того, заплановано її прокат в більше 20 країнах світу.
«Калинові мости» між Україною та Польщею
З 4 по 8 травня в польському місті Кештин проходив ІІ Міжнародний фестиваль телевізійних та радіопрограм «Калинові мости», організований Держкомітетом телебачення і радіомовлення України, Вармінсько-Мазурським воєводством, Рівненською обласною держадміністрацією, Рівненською держтелерадіокомпанією та Ольштинським відділом об’єднання українців Польщі. Учасники обмінялись досвідом створення документальних теле- та радіопрограм, присвячених євроінтеграційним процесам в Україні, збереженню її національних та культурних надбань, проблемам українців у Польщі та поляків в Україні, осмисленню перемоги над фашизмом у Другій світовій війні. В номінації «Гіркий хліб емігранта» перше місце – документальному фільму «Винниченко без брому», знятому до 60-річчя з дня його смерті. Фільм є частиною циклу «Українська мрія», робота над яким триває на ТО документальних фільмів та програм Першого національного каналу. Режисер фільму Ірина Шатохіна, сценарій доктора історичних наук Юрія Шаповала на основі щоденників Винниченка. До роботи над фільмом було залучено професора Гарвардського університету Григорія Грабовича, професора НаУКМА Володимира Панченка, заступника директора Інституту літератури НАНУ Сергія Гальченка, письменника, публіциста, дипломата й політика Юрія Щербака. Назва фільму – з вислову Винниченка: «Українську історію неможливо читати без брому». Автори звернулися до маловідомого періоду його життя в еміграції після 1918 року, намагаючись відійти від усталених стандартів інтерпретації цієї постаті. Іншими номінаціями фестивалю, в яких отримали нагороди українські теле- та радіопрограми були: «Європейські перспективи України», «Малі Батьківщини», «”Євро-2012” – наша спільна справа», «Українська культура – європейський вимір», «Рідна мова – код народу», «Пам’яті предків», «Українці вмирали за Європу». Гран-прі фестивалю отримала телепрограма «Їду на Січ» Волинської обласної телерадіокомпанії.
Наукова конференція до 70-річчя Івана Миколайчука
2 червня Центр кінематографічних студій НаУКМА, редакція журналу «Кіно-Театр» спільно з галереєю мистецтв ім. Олени Замостян проведели низку заходів до 70-річчя з дня народження Івана Миколайчука. Серед них – презентація книги польської дослідниці Йоанни Левицької «Повернення до коріння. Українське поетичне кіно» в перекладі українською, вручення премії переможцю конкурсу «Іван Миколайчук. Фільми», проведеного редакцією журналу «Кіно-Театр», та відкриття одноденної виставки «Його в обличчя знали вже мільйони». Окрім того відбулася наукова конференція «Авторський кінематограф Івана Миколайчука» за участі доктора мистецтвознавства Вадима Скуратівського, кандидатів мистецтвознавства Оксани Бут та Ольги Ямборко, народної артистки України Марії Миколайчук, народного артиста України Василя Ілащука, співробітника Музею Національної кіностудії ім. О. Довженка Раїси Прокопенко, кінокритика і сценариста Людмили Лемєшевої, кінорежисера Тараса Ткаченка, кореспондентів «Кіно-Театру» Роксоляни Свято, Ольги Велимчаниці та студентів НаУКМА Анастасії Пащенко і Наталі Сосницької. Вела конференцію Лариса Брюховецька.
«Танець в Україні та світі»
У травні цього року в Україні з’явився перший журнал присвячений хореографічному мистецтву «Танець в Україні та світі». Видання долає популярні стереотипи про танець як суто розважальний елемент шоу-бізнесу, знайомлячи читача з найкращими здобутками хореографічної культури України та світу. В першому номері висвітлюється діяльність українських, болгарських, російських театрів сучасного та класичного балету (в тому числі «Київ-модерн балету», Львівського національного академічного театру опери та балету ім. Соломії Крушельницької, Пермського театру опери і балету), розміщені цікаві екскурси в історію танцювального мистецтва та життя його всесвітньо відомих представників, таких як Серж Лифар та Марта Грем. За словами головного редактора журналу доктора мистецтвознавства Олександра Чепалова, «Танець в Україні і світі» може стати трибуною для живих дискусій про хореографічну культуру наших днів, проблеми хореографічної освіти, науки про танець та творчі здобутки балетмейстерів минулого».
Нагороди «Окраденої землі»
Документальна стрічка канадського режисера українського походження Юрія Лугового «Окрадена земля» нещодавно отримала спеціальну нагороду міжнародного кінофестивалю у Х’юстоні (США). Фільм висвітлює події українського Голодомору 1932 – 1933 року. Зйомки провадилися в Україні минулого року. За цей час знімальна група записала 22 інтерв’ю зі свідками голоду в Харківській, Донецькій і Дніпропетровській областях. Крім того у фільмі використано радянську кінохроніку 30-х років, архівні документи, інтерв’ю з науковцями, громадськими діячами, краєзнавцями. Англомовну версію фільму, яка називається «Genocide Revealed», озвучили лауреат премії «Оскар» Грем Грін, Джіл Хеннессі та Любомир Микитюк. «Окрадена земля» вже має почесні нагороди численних американських фестивалів: у Лічфілд Хілз, МК у Лос-Анджелесі, Голлівудського кінофестивалю в Лос-Анджелесі, Інді-фесту. Прем’єра фільму в Україні відбулася в Харкові 2010 року в рамках циклу заходів по вшануванню пам’яті жертв Голодомору.
«Повернення до коріння. Українське поетичне кіно»
Під такою назвою редакція «Кіно-Театру» та видавництво «Задруга» випустили монографію польської дослідниці Йоанни Левицької в перекладі на українську Любові Горбенко. Авторка поставила цей кінематографічний феномен у контекст суспільно-політичного клімату 1960-х, ретельно дослідила концептуальні послання українських фільмів. Книгу видано за фінансової підтримки Фінростбанку та SOTA Cinema Group.
«Відкрита ніч». Дубль 15
Цьогорічний кінофестиваль короткометражних фільмів «Відкрита ніч» відбувся в ніч з 25 на 26 червня у козацькому селищі «Мамаєва Слобода» (Київ, вул. Михайла Донця, 2). 15-й дубль присвячено памШяті видатного українського кінорежисера та кінооператора Юрія Іллєнка. Було показано фрагменти з його найкращих фільмів у рубриці «Ретроспектива». В конкурсі взяло участь близько 20 фільмів молодих українських режисерів, в тому числі Максима Буйницького, Тараса Ткаченка, Анатолія Лавренишина та ін. Окрема сторінка фестивалю у позаконкурсній прогамі – фільм «Крос» Марини Вроди. Особливістю цьогорічного фестивалю є розширення його майданчика: окрім Києва покази відбувалися у Львові, Дніпропетровську, Івано-Франківську, Чернівцях та Запоріжжі. Конкурсну частину програми можна було побачити в ефірі телеканалу ICTV протягом фестивальної ночі. Також цього року засновано Меценатську Раду. Її головна функція – забезпечити підтримку фестивалю. Засновник та голова Ради – давній друг фестивалю, генеральний директор компанії «Вавилон» та генеральний продюсер «Кінофоруму України» Андрій Різоль. До ради входять представники українського кінобізнесу, митці, громадські діячі, зокрема, президент «Асоціації розвитку кінематографа в Україні» Михайло Соколов, продюсер Олег Кохан, актор Богдан Бенюк та інші.
Корисні статті для Вас:  
  |