Канські прем'єри в Києві
З 1 по 4 грудня 2011 року в кінотеатрі «Київ» втретє відбувся фестиваль французького кіно «Уїкенд в Каннах», в рамках якого було показано прем’єри минулорічного Каннського МКФ, в тому числі номінований на Золоту пальмову гілку «Гавр» Акі Каурісмякі. Цьогорічний фестиваль, на відміну від попередніх, організатори (Артхаус-Траффік та Французький культурний центр) вирішили провести лише в столиці, але запросити більше зіркових гостей. Спеціальною подією став приїзд в Україну французької актриси Наталі Бай, яка представила серію короткометражних фільмів «5 портретів Наталі Бай», знятих молодими французькими режисерами. Також в Україну завітали режисери Режіс Варньє, котрий представив новий фільм «Фінішна пряма», Стефан Рібожа та Жана-Люк Перреар,, які представили свої дебютні роботи в повнометражному ігровому кіно.
Нове британське кіно
Впродовж майже двох місяців (листопада – грудня 2011 року) мешканці шести найбільших міст України мали нагоду побачити шість найактуальніших британських фільмів останнього року. При цьому, вперше глядачеві пропонують не лише артхаузний, а й масовий кінопродукт. Фестиваль, організований «Британською радою», проходить у нас уже водинадцяте. І, як і завжди, режисери не бояться провокувати (в доброму розумінні) глядача гострою тематикою та особливим, суто британським, почуттям гумору. До програми увійшли такі стрічки: «Субмарина» Ричарда Айоваде (2010), «Ірландець» Джона Майкла Макдонага (2011), «Третя зірка» Гетті Далтона (2010), «Що не так із Кевіном» Лінн Рамзі (2011), «Останнє кохання на Землі» Девіда Маккензі (2011) та «Дорослі іграшки» / «Істерія» Тані Векслер (2011).
Стрічки Володимира Тихого
і Марини Вроди відкрили ІV фестиваль українського кіно в Кембриджі
Нові стрічки сучасних українських режисерів продемонстровано в рамках IV щорічного фестивалю українського кіно, що відбувся 11–12 листопада в Кембриджі, Великобританія. Цей популярний фестиваль проводиться в рамках Програми україністики (керівник Рорі Фіннін) в Університеті Кембриджу, яку відкрито 2008 року та засновано на постійній основі 2010-го за фінансової підтримки українського бізнесмена Дмитра Фірташа. Щороку відвідувачі фестивалю заповнюють кінозали, щоб переглянути найкращі сучасні українські стрічки, а також іноземні документальні фільми про Україну. 11 листопада В.Тихий показав короткометражки зі спільного режисерського проекту «Україно, гудбай», а Марина Врода – стрічку «Крос». У суботу 12 листопада режисери Ольга Онишко та Сара Фархат показали документальні «Три історії Галичини» – зворушливу історію єврейської сім’ї, української жінки та польського священика, які всупереч страхіттям нацизму та сталінізму зуміли зберегти сердечність і людяність.
Одночасно з фестивалем в рамках Програми україністики також буде проведено І міжнародний симпозіум, присвячений творчості Ігоря Савченка (1906–1950), роботи якого майже невідомі на Заході.
Прес-служба Університету Кембриджу
Детальніша інформація на сторінці www.CambridgeUkrainianStudies.org.
Виставка Івана-Валентина
Задорожного
З 21 жовтня по 7 листопада 2011 року у Галереї мистецтв ім. Олени Замостян НаУКМА тривала виставка творів Івана-Валентина Задорожного (1921–1988) – відомого українського художника-монументаліста, живописця, графіка, лауреата Шевченківської премії 1995 року (посмертно). У Києво-Могилянській академії вже відбулася низка виставок художника. У жовтні 2002 року на громадських засадах тут було відкрито меморіально-художній музей Задорожного «ХАТА». Його експозиція змінюється, презентуючи живописні полотна художника, графічні роботи, скульптуру, етюди, ескізи гобеленів, вітражів, фотографії монументальних творів з різних міст України.
Прем’єра в театрі російської драми
Історію, описану сучасним американським драматургом французького походження Нілом ЛаБутом у п’єсі «Жирня свиня», втілив на сцені Національного театру російської драми ім. Лесі Українки режисер Михайло Рєзнікович. За його словами, твір ЛаБута кілька років пролежав у МХАТі, де його не наважилися поставити. Кохання головних героїв – Еллен (Анна Гринчак; Ірина Борщевська) і Тома (Станіслав Бобко), бібліотекарки й успішного керівника однієї з сучасних компаній, незугарної дівчини і красеня-молодика – гине через стереотипи... Саме вони заважають «успішному» Томові вберегти почуття. У постановці задіяні: Євген Авдеєнко, Олексій Поліщук, Олена Нещерет, Любов Тищенко.
ХХІІ фестиваль «Слов’янські театральні зустрічі»
Міжнародний фестиваль «Слов’янські театральні зустрічі» було започатковано 1990 року. 24 жовтня 2011 року на сцені Чернігівського українського музично-драматичного театру ім. Т.Шевченка відбулося його відкриття, а розпочав Гомельський обласний театр драми виставою «Недосяжна». Впродовж десятьох днів чернігівці та гості міста мали змогу переглянути роботи з Брянська, Гомеля, Могильова, а також вистави творчих колективів – Київських, Криворізького, Луганського та Львівського театрів.
Театральний фест у Ніжині
3 листопада в Ніжині на Чернігівщині завершив свою роботу VІІ Міжнародний театральний фестиваль жіночої творчості імені Марії Заньковецької (у виставах-учасницях – головну роль має грати жінка). За рішенням журі відзначено виконавиць: «Краща молода актриса» – Вікторія Клєщенко-Пилипчук (вистава «Ненормальна» Н.Птушкіної, Рівненський український музично-драматичний театр); «Найекспресивніший жіночий образ» – Ольга Федорова (Галя, «Етюди кохання» О.Попової, Смоленський державний драматичний театр ім. О.Грибоєдова); «За високий рівень художнього втілення образу в класичному творі» – Марія Корінна (Кончита, «Остання жінка сеньйора Хуана» Л.Жуховицького, Сумський театр драми та музичної комедії ім. М.Щепкіна) та Тетяна Гончарова (Леді Фредерік, «Недосяжна» С.Моема, Гомельський обласний драматичний театр); «За творче втілення національних традицій» – Таїсія Литвиненко («Блакитна троянда» Лесі Українки, Національний театр ім. М.Заньковецької); «Приз глядацьких симпатій» Вікторії Клєщенко-Пилипчук («Ненормальна» Н.Птушкіної, Рівне); «Краща жіноча роль другого плану» – Олена Узлюк (Єлизавета «Торчалов» М.Воронова, Київський Молодий театр); «Краща жіноча роль» – Наталя Коваль (Ольга Хоружинська, «Мені являлася любов» Т.Іващенко, Луганський український музично-драматичний театр).
Конкурс кінопроектів до ювілею Тараса Шевченка
До 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка благодійний фонд «Велика родина» оголосив конкурс кінопроектів, метою якого є створення ігрового повнометражного фільму. Державне агентство України з питань кіно та Спілка кінематографістів запрошені до участі у проекті як офіційні спостерігачі, але його фінансування здійснюється незалежними спонсорами. Конкурс є міжнародним, відкритим та публічним: передбачено, що в ньому можуть брати претенденти без вікових, професійних обмежень, а підсумки кожного етапу конкурсу відбуватимуться публічно.
В першому етапі журі розглянуло 29 сценарних розробок, з яких три були відібрані для участі у другому турі. Імена переможців оголосили 22 листопада 2011 року. Ними стали Андрій Окара («Тарас Шевченко. Заклинання Дніпра»); Олександр Денисенко («Прощання з пустелею») і Олександр Гаврош («Історія одного доносу»). До журі конкурсу ввійшли кінокритик Володимир Войтенко, кінорежисер Андрій Дончик, кінодраматург Богдан Жолдак, письменниця Оксана Забужко і культуролог Вадим Скуратівський.
Як зазначив на прес-конференції в УНІАН керівник проекту, Сергій Проскурня: «Для України такий конкурс і в такому форматі відбувається вперше». Кожен із трьох переможців отримав 12 тис. гривень на підготовку до другого етапу – конкурсу сценаріїв та кінопроектів, який завершиться їх публічним захистом (пітчинґом) перед громадським журі, 21 лютого 2012 року. В разі успішного захисту всіх трьох кінопроектів, між їх авторами буде розподілено призовий фонд конкурсу, загальний розмір якого складає 25 тисяч доларів США. Головна мета проекту – всеукраїнська прем’єра фільму про Тараса Шевченка в кінотеатральній мережі і його світова прем’єра напередодні 9 березня 2014. Президент фонду Юрій Рубан зазначив, що міжнародний конкурс кінопроектів є «відправною подією» для низки інших культурних заходів, ініційованих фондом, зокрема, конкурсу короткометражних фільмів молодих кінематографістів «200 років=200 фільмів», відновлення щорічного рок-фестивалю «Кобзар forever», організації скульптурних симпозіумів за шевченківськими мотивами.
«Два дні» відреставровано
28 жовтня 2011 року в Національному культурно-мистецькому та музейному комплексі «Мистецький Арсенал» відбувся показ відреставрованого фільму Георгія Стабового «Два дні» у супроводі камерного симфонічного оркестру Kyiv Classic Orchestra.
«Два дні» (1927, Одеська кінофабрика) – перша українська стрічка, що здобула широке міжнародне визнання й потрапила в комерційний прокат США. Фільм було озвучено 1932 року: музику до звукової версії написав Борис Лятошинський. Новий музичний супровід стрічки на замовлення фестивалю «Німі ночі» 2011 року створив Юрій Михальчук (Dj U-Ra). Цифрову реставрацію стрічки здійснила Національна кіностудія ім. О. Довженка. Реставрація «Двох днів» здійснено в рамках програми з відновлення української кінокласики.
12 стрічок отримають державне фінансування
У жовтні Державне агентство з питань кіно за результатами тендерів уклало низку угод на дотації виробництва художніх і документальних кінофільмів, а також мультфільмів на загальну суму 53,80 млн грн. Загалом ці гроші отримають 12 фільмів. З них стовідсотково будуть профінансовані: документальні повнометражні фільми «Костянтин Степанков. Спомини після життя» («Народження кумирів», «Час жити», «Напередодні, або Останній зліт») Віктора Олендера; «Отаман українського кіно» Олександра Денисенка; «Жага» Інни Павлічук; «Сергій Чепік» Лесі Мацко та ігрова короткометражна стрічка «Дорога» Максима Ксьонди. Майже 100 % державного фінансування отримає анімаційний серіал Степана Коваля «Професіонали». На решту стрічок передбачено від 30% до 75% державного фінансування.
Переможці «Кроку»
29 вересня 2011 року місто Севастополь вже традиційно приймало фінальний етап конкурсної програми Міжнародного фестивалю анімаційних фільмів «Крок». Гран-прі і 10000 доларів США отримав фільм «Пірнальники під дощем» режисерів Прійта та Ольги Пярн з Естонії
Едуард Митницький: звіт
про недавнє минуле
Найсвіжіші інтерв’ю та статті (2006–2011), пов’язані з творчістю Едуарда Митницького, шанувальники театру можуть прочитати в книжці «Знати, для чого живеш...» (видавництво «LP Media»). Вона завершила триптих народного артиста України, народного артиста Росії, художнього керівника Театру драми і комедії на лівому березі Дніпра Едуарда Митницького: попередні книжки «Майже відверто» (йдеться про події 1997–2003 років) і «Туга за діалогом» (своєрідний звіт 2003–2006 років). Едуард Маркович, який відсвяткував 80-річчя, презентацію книжки провів у жовтні на рідному кону. Під час святкового капусника друзі, гості, актори театру щиро вітали майстра й навіть «аналізували» рядки його відповідей, зафіксовані в інтерв’ю…
Виставка – Богданові Ступці
В Музеї театрального, музичного та кіномистецтва відкрито експозицію «Мистецький всесвіт», присвячену життю й творчості Богдана Ступки. Вона репрезентує три «світи», що становлять «всесвіт» актора: кіно, театр і життя поза сценою. Небайдужі до таланту Богдана Ступки матимуть можливість вивчити дерево його родоводу, дитячі, сімейні фото, знімки весілля... Виставка акцентує творчий тріумвірат режисера Сергія Данченка, актора Богдана Ступки й сценографа Данила Лідера, а також дає можливість побачити Богдана Сильвестровича в невідомих ролях, зокрема, в ролі… Гітлера (1985). Доповнюють експозицію нагороди, театральні костюми тощо.
"Світова кінокласика" кожні два роки
Над підготовкою збірника статей "Світова кінокласика" працює Центр кінематографічних студій НаУКМА та редакція журналу "Кіно-Театр", а друкуються книжки у видавництві "Задруга". В листопаді 2011 побачив світ уже шостий випуск, до якого увійшли статті про Жоржа Мельєса, Жана Габена, Федеріко Фелліні, Інгмара Бергмана, Їржі Менцеля, Кшиштофа Кесльовського, Тенгіза Абуладзе, Карлоса Сауру, про комедії Александра Маккендріка, Роберта Хеймера, Маріо Дзампі, Чарльза Крайтона. З нагоди 70-річчя Івана Миколайчука у трьох дослідженнях розглядаються різні аспекти його творчості.
10 вересня виповнилося десять років з дня смерті видатного українського кінорежисера Леоніда Осики. Цього дня на Байковому кладовищі відкрито пам'ятник на його могилі. Автор - художник Микола Малишко
Корисні статті для Вас:  
  |