Фестиваль молодої режисури в Херсоні
17–22 лютого 2012 року в Херсоні відбувся щорічний фестиваль молодої режисури – він потішив прем’єрами вистав за п’єсами переможців міжнародного конкурсу «Тиждень актуальної п’єси», що проходив у Києві в жовтні. Ще однією новацією став вихід фестивалю за межі театрального простору, адже, крім звичних сценічних майданчиків, дійства тривали також на вулицях міста, і все це – в рамках проекту ревіталізації (оживлення) занедбаного міського простору, над яким нині працюють вітчизняні та запрошені з-за кордону архітектори, артисти, художники, дизайнери. Також у рамках фестивалю відбулися перфоменси, інсталяції, презентації та майстер-класи європейських архітекторів та митців. Головний організатор – херсонський Центр ім. В. Мейєрхольда.
«Язичники» Анни Яблонської на українській сцені
Наприкінці січня в Одеському українському театрі ім. В. Василька відбулися прем’єрні покази вистави «Терористи» за п’єсою «Язичники» одеського драматурга Анни Яблонської. Прем’єру приурочено до перших роковин трагічної смерті 29-річної авторки: 24 січня 2011 року вона загинула під час теракту в московському аеропорту Домодєдово (Анна прилетіла отримати нагороду за найкращий сценарій від журналу «Искусство кино»). Виставу «Терористи» поставлено компанією PROskurnia PROduction за сприяння Екологічного центру стійкого розвитку України в межах соціально-культурного проекту «Анна Яблонська. Повернення». Режисер та автор сценографічної ідеї – український режисер Сергій Проскурня.
Театр тіней у Києві
У рамках проекту «Театр на екрані» Національний центр Леся Курбаса показав 23 січня сучасні версії театру тіней «Караґьоз». Ось що повідомили про захід самі організатори: «Упродовж багатьох століть головні персонажі тіньового театру Малої Азії зухвалі друзі Караґьоз та Ґаджіват веселили публіку невеличких міських кварталів, висміюючи суспільний устрій Османської імперії – від побутових колізій до життя можновладців. Нинішній “Карагьоз” так само віддзеркалює сучасні картини життя Турецької Республіки в усьому її колориті». Крім самого дійства, було заплановано й дискусію за участі театрознавців, фахівців театру ляльок та тюркологів. Модератором виступила мистецтвознавець Тетяна Бойко.
Дні Єжи Ґротовського в Україні
3–4 лютого 2012 року в Національному центрі Леся Курбаса за сприяння Вроцлавського інституту ім. Єжи Ґротовського пройшли «Дні Єжи Ґротовського в Україні». Програма заходів включала в себе: лекцію польського дослідника, професора Яґеллонського університету та програмного директора Інституту ім. Єжи Ґротовського Даріуша Косінського «Забутий театр Єжи Ґротовського. Про ранні постановки театру “13 рядів”»; презентацію аудіовізуальних архівних матеріалів Театру «Лабораторіум» (зокрема демонстрування фрагментів запису вистави «Acropolis» за С. Виспянським у постановці Ґротовського), а також публічну дискусію за участі польських та українських дослідників, режисерів, театралів.
Режисерський конкурс від Леся Курбаса
Центр Леся Курбаса та Київський обласний музично-драматичний театр ім. П. Саксаганського (м. Біла Церква) оголосили конкурс для участі у фестивалі Молодої української режисури, запланованому в рамках міжнародного мистецько-освітнього проекту «Лесь Курбас і світова художня культура». Конкурс приурочено до 125-ліття з дня народження видатного українського режисера. До участі запрошено молодих постановників віком до 33 років. До участі ж у фестивалі, що відбуватиметься 19–23 квітня в приміщенні Київського академічного обласного театру ім. П.Саксаганського, буде відібрано дев’ять вистав українських режисерів.
Новий фільм Кіри Муратової
«Кінопроби. Однокурсники» – так називається новий фільм Кіри Муратової, знімальний етап якого закінчився у січні в Одесі. Стрічка розповідає про двох однокурсників – чоловіка і жінку, які не бачилися багато років. Їх, на перший погляд, нічого не пов’язує, але одного разу Він приїхав у Її місто, щоб навідати і запитати поради, як бути у ситуації, коли він любить двох жінок. «Кінопроби» – своєрідна форма фільму, в якому кожна сцена знімається декілька разів у виконанні різних акторів. Таким чином на знімальному майданчику зібралася плеяда блискучих виконавців – Рената Литвинова, Сергій Маковецький, Олег Табаков, Алла Демидова, Наталя Бузько, Віталій Лінецький та ін. «Перед зйомками Кіра Муратова запитала мене, з ким у парі я б хотів зніматися, – говорить Георгій Делієв. – Я відповів, що з Наталею Бузько, на що вона заперечила: “Ні, з нею грати не будеш! Ви надто підходите один одному”. Задум режисера полягає в тому, щоб у кадрі зіштовхнути абсолютно протилежні характери. Думаю, саме це і стане основною інтригою фільму». Стрічку планують завершити до весни і показати на одному з авторитетних міжнародних кінофестивалів.
«Укртелефільму» – 45
У грудні 2011 року відзначили 45-річчя Української студії телевізійних фільмів. До гостей столичного Будинку кіно з вітальним словом звернувся художній керівник студії Олег Бійма: «Ось уже 45 років “Укртелефільм” живе всупереч усьому… Ми не робимо попсу. Люди, про яких знімаємо, не піддаються грошовому виміру». Колектив звітував фільмом «Час істини» (режисер К. Крайній) та стрічками з авторського циклу О.Бійми «Немеркнучі зірки» – «Іван Драч» та «Два вальси. Євгенія Мірошниченко». Колектив привітали І. Драч, М. Жулинський, С. Якутович, С. Тримбач, Л. Дичко, В. Петренко, колеги-кінематографісти, музиканти, журналісти.
«Параджанов. Дотик»
У січні 2012 року в Національному музеї ім. Т.Шевченка відбулася виставка «Параджанов. Дотик». Кінооператор Юрій Гармаш репрезентував документальні світлини, присвячені майстрові: «Це така талановита людина, що кожна секунда його життя була художня». Відвідувачам пропонують переглянути фото, на яких режисер – майже одразу після ув’язнення (два тижні, як повернувся), на поминках І. Миколайчука в Чорториї, біля приміщення КДБ Грузії (провулок ім. Т. Шевченка в Тбілісі)... Чорно-білі фотографії Ю.Гармаша супроводжують уривки з листів Параджанова і до нього, висловлювання Ф. Фелліні, Е. Лотяну, К. Муратової про митця. «Я хочу, щоб в Україні було створено музей Сергія Параджанова», – поділився Ю. Гармаш.
Фотографії костариканського актора і режисера Вінісіо Аріаса Рохаса (свого часу навчався в Київському інституті ім. І. Карпенка-Карого і спеціально, щоб побачитися з Параджановим, 1984-го поїхав до Тбілісі), сказати б, більш любительські: Параджанов – на тлі тбіліського побуту.
Улюбленець Венеції
Російський кінорежисер Олександр Сокуров 2011 року здобув «Золотого лева» Міжнародного кінофестивалю у Венеції за фільм «Фауст». Це екранізація знаменитого твору Гете, знята режисером з німецькими акторами і німецькою мовою.
100-річчя Тимофія Левчука
З нагоди 100-річчя на фасаді столичного Будинку кіно встановлено меморіальну дошку пам’яті Т. Левчука, багаторічного голови Спілки кінематографістів України. Народився він 19 січня 1912 року в селі Бистрівці Ружинського району Житомирської області, 1934 року закінчив режисерський факультет Київського кіноінституту. Працював асистентом режисера у І. Кавалерідзе, І. Савченка. Пройшов Велику Вітчизняну; її він зафільмував у фільмах «Дума про Ковпака», «Війна». Поставив картини «Зоря над Карпатами», «Киянка», «В степах України», «Іван Франко», «Калиновий гай», «Помилка Оноре де Бальзака», «Родина Коцюбинських», «І в звуках пам’ять відгукнеться» та інші.
Харківський «WOYZECK» у Москві
15 березня виставу Харківського академічного театру ім. Т.Шевченка «WOYZECK» Г. Бюхнера у постановці режисера Олександра Ковшуна, художника Ірини Голець та хореографа Олени Приступ буде прказано в Москві на сцені Театрального центру «На Страстном» у позаконкурсній програмі вистав «Маска Плюс» у рамках 18-го Фестивалю «Золота Маска». У виставі гратимуть актори Андрій Борис, Тетяна Грінік, Євген Романенко, Ірина Кобзар, Дмитро Петров, Тетяна Петровська, Тетяна Турка та інші. 17 березня у тій же програмі покажуть вистави київського Центру сучасного мистецтва «ДАХ» «Король Лір. Пролог». Цього року «Маска Плюс» проводитиметься вчетверте.
В контексті модернізму
24 лютого в Харківському літературному музеї відкрилася експрес-виставка
«Лесь Курбас – розстріляний геній українського театру» (до 125-річчя від дня народження). Лесь Курбас (1887–1937) реформував світ української сцени на початку ХХ століття, перемістивши акценти з народницької побутово-етнографічної драми на філософський аспект відтворення буття. Виставка візуально вписана в простір експозиції «Апокриф: тексти і долі українських письменників ХХ століття». Контекстом слугуватиме історія формування модернізму як напряму мистецтва та розвиток так званого «Червоного Ренесансу» в Харкові. На виставці будуть представлені паспорт Леся Курбаса з його фото під час арешту, заява-«зізнання» у приналежності до контрреволюційної організації УВО, афіша Червонозаводського театру сезону 1932–33 рр., а також нові експонати – фотоальбом Марії Яківни Травінської (Недогарко), акторки Молодого театру і «Березоля», що його зберіг харківський актор і режисер Анатолій Стародуб. Частина фотографій ніколи не оприлюднювалася, решта – маловідомі (наприклад, зображення Леся Курбаса серед акторів «Молодого театру» або фото з його весілля з Валентиною Чистяковою). Виставка триватиме до 16 березня 2012 року (Харків, вул. Фрунзе, 6, Метро «Архітектора Бекетова» або «Пушкінська»; тел. для довідок 706-25-79, 706-25-81).
Ще одне 100-річчя: Володимир Войтенко
21 лютого з нагоди цієї дати в Будинку кіно відбулася творча дискусія «Українська кінооператорська школа: контекст історії», в якій взяли участь оператори С. Лисецький, В. Зимовець, актор В. Пащенко, кінознавець Л. Брюховецька. Ведучий – С. Тримбач. Було показано фрагменти фільмів, знятих Войтенком, «Матрос Чижик», «Помилка Оноре де Бальзака» та «В бій ідуть тільки “старики”».
Корисні статті для Вас:  
  |