Шановна редакціє!
У «Кіно-Театрі» №5 за 2013 рік опубліковано статтю Олександра Пільонова «Вклонитися низько славі козацькій...» У ній в цілому правильно окреслено роль Валентини Слободи у реконструкції втраченого фільму піонера українського кіно Данила Сахненка «Запорозька Січ». Проте викликає подив, що всі заслуги у відродженні пам’яті Данила Сахненка приписано тільки їй. Ми не заперечуємо значного внеску Валентини Володимирівни, але хочеться наголосити, що до цього причетні чимало людей.
Зокрема, Дніпропетровська обласна наукова бібліотека ім. Кирила і Мефодія 2011 року до сторіччя українського кіновиробництва видала книжку Миколи Чабана «Піонер українського кіно Данило Сахненко» – першу спробу зібрати воєдино інформацію про кінодіяча. Перша стаття Миколи Чабана про Данила Сахненка «Початки українського кіно» з’явилася в українській газеті «Наше Слово» (Варшава) ще 19 жовтня 1980 року. Він також автор публікацій на згадану тему в газетах «Зоря», «Днепровская Правда», «Бизнес-время», «Український журнал» (Прага) та ін.
У статті Олександра Пільонова зазначено, що завдяки Валентині Слободі «відкрито кіноклуб ім. Данила Сахненка, встановлено меморіальну дошку на кінотеатрі “Родина”, де на початку ХХ століття він починав кіномеханіком». Справедливість вимагає уточнити, що кіноклуб ім. Данила Сахненка виник у 2009 році на базі Дніпропетровської обласної наукової бібліотеки та за її підтримки з ініціативи автора цих рядків. При нагоді хочу сердечно подякувати директору бібліотеки Надії Миколаївні Титовій та завідувачці відділу мистецтва Світлані Миколаївні Пономаренко. За роки існування кіноклубу він вніс свою лепту в пропаганду імені та творчості Данила Сахненка. Проведено презентацію книжки Миколи Чабана про піонера українського кіно, а також зустріч з київським кінорежисером Олексієм Зотиковим – автором серіалу про Дніпропетровщину «Жива пам’ять регіону». Перша серія його побудована на кінохроніці Данила Сахненка, а розшукав режисер ці унікальні документальні стрічки в російських архівах.
До відкриття меморіальної дошки Данилові Сахненку мав безпосередній стосунок фундатор Благодійного фонду і громадської організації «Інститут україніки» Олексій Лазько, завдяки якому в нашому місті відкрито низку меморіальних дощок на честь видатних земляків. Олександр Пільонов пише, що меморіальну дошку встановлено на кінотеатрі «Родина», «де на початку ХХ століття він починав кіномеханіком». Насправді біоскоп Зайлера, в якому працював Сахненко понад сто років тому, був розташований навпроти сучасного кінотеатру «Родина».
Євген Шевченко, голова кіноклубу імені Данила Сахненка Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки.
10 вересня 2013 року.
Корисні статті для Вас:  
  |