Останній раз я був у Єревані ще за радянських часів. Це було тоді, коли Параджанов знімав «Саят-Нову». Точніше – тільки починав працювати над цим геніальним фільмом. Разом із ним їздив до Герарда з його печерним монастирем та до Ечміадзина – резиденції голови Вірменської апостольської церкви.
Чесно кажучи, не думав, що колись знову потраплю туди. Однак у середині вересня 2011 року мені зателефонував директор музею Параджанова Завен Саркісян і запросив на святкування 20-річчя цього музею. Я, звісно, радо полетів до Єревана. Тим самим рейсом летіли Роман Балаян із дружиною та донька славетного кінооператора Сурена Шахбазяна.
Я не зовсім уявляв, як виглядає музей кінорежисера, навіть такого геніального, як Сергій Параджанов. Думав, як наш музей Довженка: фотографії зі знімального майданчика й кадри з фільмів, особисті речі й таке інше. Проте не міг уявити, що, окрім цього, побачу величезну виставку художніх робіт: живопис, графіка і особливо колажі, які просто вражають. У Сергія Йосиповича цей вид образотворчого мистецтва доведений до абсолюту. Щось краще й уявити неможливо.
Майже всі ці роботи я в різні часи вже бачив, бо спілкувався з Сергієм упродовж багатьох років. Однак, побачивши все разом, отетерів. Повне (чи майже повне) зібрання його робіт справляє враження єдиного геніального твору.
Музей – великий двоповерховий будинок, заповнений його роботами, приголомшує. Сергій ще за життя брав у його оформленні безпосередню участь, керував розміщенням експозиції. А по його смерті цю справу блискуче продовжив Завен Саркісян, з таким розумінням намірів Параджанова, що складається враження, нібито це робив сам Сергій. Доводиться з сумом констатувати, що геніальному Майстрові за життя жахливо не щастило. Лише зрідка траплялися радісні моменти. Пощастило тільки після смерті. Мало хто в усьому світі має такий розкішний музей і такий пам’ятник на цвинтарі, в Пантеоні національної слави. А головне – мало хто має таку посмертну славу.
Хто тільки не побував у цьому музеї. Я гортав сторінки книги відгуків і дивувався. Уславлені діячі світової культури, провідні політики. В тому числі – Президент Росії Володимир Путін і Президент Грузії Михайло Саакашвілі.
На урочистостях з приводу 20-річчя музею були присутні вірменські високопосадовці і посли кількох країн, у тому числі – України. Останній виступив з найдовшою промовою, в якій говорив про внесок Параджанова в українську національну культуру. Виступили і ми з Балаяном. Потім усі пили-їли і весело спілкувалися. Що тут сказати – Кавказ!
Невимушеність і гостинність хазяїв вражали. Впадало в очі, що за всього величезного пієтету до Параджанова всі ставляться до нього як до близького друга, майже родича. Його вірмени справді люблять, а не штучно затягують на п’єдестал. Мені прикро, що в нас так не ставляться до Довженка. І справа не в тому, що Олександр Петрович жив давно, а Параджанова вірмени особисто знали. Ні, більшість із учасників урочистостей із Сергієм не були знайомі. Просто у вірменів інший, не ходульний стиль вшановування своїх геніїв. Це відчувалося і в пронизливій інтимності надмогильних монументів у Пантеоні. Вирізнялася бурлескною монументальністю лише одна споруда – могила якогось урядовця. Що вдієш – чиновник усюди чиновник.
Перебували там ми чотири дні; вони промайнули у вихорі безкінечних бенкетів. Правда, з половини я втік, щоб відвідати музеї і картинні галереї Єревана. Не сподівався, що там зберігається стільки справжніх шедеврів, особливо російського живопису початку ХХ століття.
А вечорами, коли всі гості бенкетували в ресторанах, ми з Каріною Шахбазян гуляли вулицями прекрасного Єревана. В останній день нашого перебування у Вірменії Завен повіз нас до Герарда, де я вже колись був. Там так красиво, що передати словами неможливо.
Коли ми прилетіли до Єревана, нас зустрів веселий і дотепний Завен Саркісян. Він же нас і проводжав.
У літаку я заснув. І мені наснилося, що Завен зустрічає нас в українському Борисполі, з пляшкою коньяку в руці: «Вай! Ви ж забули взяти коньяк!»
На цьому ювілеї майже не стихали веселощі й жарти, проте мені було сумно. Сумно і соромно за свою Україну, бо ми так і не спромоглися як належить вшанувати пам’ять людини, яка зробила неймовірно багато для нашої культури і нашого народу. Адже справжні генії з’являються зрідка, особливо в нашій країні. Важко навіть уявити, скільки ще міг би зробити Сергій Параджанов для України, яку він щиро вважав своєю другою батьківщиною і яка так жорстоко зрадила його. Правда, потім було офіційне каяття. Проте, на жаль, запізніле.
Корисні статті для Вас:   КДБ про Параджанова. Документи із розсекреченого архіву КДБ УРСР2011-03-03   КДБ про Параджанова. Документи із розсекреченого архіву КДБ УРСР2011-04-05     |