1977 рік. Я тоді працював учителем історії в середній школі робітничої молоді № 2, ВТК-15 (виправно-трудової колонії) м. Перевальська, що в Луганській області, яка тоді називалась Ворошиловградською. Того року керівництво МВС СРСР вирішило провести у Ворошиловграді Всесоюзну нараду директорів шкіл, які працювали у виправно-трудових закладах.
Обласне управління виправно-трудових закладів (тепер воно зветься Департамент з виконання покарань) вирішило зняти фільм, який мав назву «Завтра».
Фільм було знято на базі нашої школи завдяки допомозі видатного кінорежисера Сергія Йосиповича Параджанова. Уся світова громадськість знала його за фільмом «Тіні забутих предків».
Параджанов був частим гостем школи. Коли приходив, то грав у шахи з директором школи Григорієм Пилиповичем Андроновим.
У 1978 році він був звільнений з місць позбавлення волі. Про це повідомила радіостанція Бі-Бі-Сі.
Коли я вперше побачив Параджанова, він справив на мене велике враження. Переді мною стояла розумна, ерудована, цілеспрямована людина. А очі! Не дарма в народі кажуть, що «очі – дзеркало людської душі»! Його очі виражали велич, моральну чистоту, людяність, порядність.
Ми багато розмовляли з Сергієм Йосиповичем. Ось дещиця з того, що зберегла моя пам’ять:
Талалаєв: Сергію Йосиповичу, яка найголовніша професія на землі?
Параджанов: Найголовніша професія на землі – бути людиною!
Талалаєв: Що необхідно для людини, щоб стати розумною, мудрою?
Параджанов: Ви ж учитель історії і знаєте, що з цього приводу сказав Карл Маркс: у науці немає широкої дороги, її сяючих вершин зможе досягти той, хто, незважаючи на втому, піднімається її кам’янистими стежками.
У 1978 році, на честь 60-річчя радянської армії та військово-морського флоту, Генеральному секретареві ЦК КПРС Л.І. Брежнєву, як начальнику політвідділу 18-ї армії під час війни, було вручено високу нагороду «Орден Перемоги». В той час Сергій Йосипович спитав у мене дозволу бути присутнім на уроці історії в одинадцятому класі. Учнів у класі було зо двадцять чоловік. На початку уроку Параджанов спитав:
– Це правда, що Брежнєву вручили «Орден Перемоги»?
На що я мусив відповісти так:
– Таким було рішення ЦК КПРС та Верховної Ради СРСР.
Мені було соромно, що я був нещирим, а в душі я з піднесенням аплодував Сергію Йосиповичу за таке сміливе запитання.
Продзеленчав дзвоник, у пригніченому стані я вийшов з класу, в шкільному коридорі до мене підійшов Параджанов і продекламував такі рядки:
Иди вперед, назад ни шагу.
Запомни это навсегда.
И сохрани в душе отвагу.
Не падай духом никогда.
Якось Параджанов спитав мене, яким повинен бути вчитель?
Я відповів словами К.Д. Ушинського:
– Учитель живе доти, доки він вчиться. Коли перестає вчитися, в ньому помирає вчитель.
Параджанов, подивився пронизливо своїм мудрим поглядом, неначе пропік мене наскрізь, і додав:
– Учитель – це інженер людських сердець.
– Так сказав свого часу Макаренко, – згадав я, чому нас учили в учительському інституті.
– Так, Макаренко, – погодився кінорежисер, – а ще вчитель має бути актором!
Того дня, незабутнього для мене, був урок в одинадцятому класі. Тема: «Підсумки Великої Вітчизняної війни». На уроці був присутній Параджанов. Під час заняття я прочитав вірш. Після уроку Сергій Йосипович сказав лише одне слово: «Браво!». І це було для мене, вчителя, найкращою похвалою.
Херсон. Жовтень, 2009
Переклад з російської Владислава Таранюка
Корисні статті для Вас:   КДБ про Параджанова. Документи із розсекреченого архіву КДБ УРСР2011-04-05   КДБ про Параджанова. Документи із розсекреченого архіву КДБ УРСР2011-03-03     |