1977 року начальник обласного ГУЛАГу в Комунарську полковник Бойченко одержав з Міністерства внутрішніх справ з Москви доручення зняти фільм про перевиховання в’язнів у школах для робітничої молоді і профтехучилищах, оскільки там відбував ув’язнення якийсь режисер. Сценарій написав на 10 сторінках Сергій Параджанов (екзаменаційні білети здіймаються, немов голуби, випурхують через вікно і злітають над країною) і зробив розкадровки. Директор школи дописав, що поступ у навчанні і свідомості учнів зростав. До роботи над зйомками самого Параджанова не допустили, заборонили знімати. Замість фільму-інструкції з’явився унікальний документ з радянського табору, реалізований Юхимом Гальперіним, студентом Київського інституту театрального мистецтва ім. І. Карпенка-Карого. Після показу фільму в таборі Сергій Параджанов висловив готовність купити копію за мільйон карбованців, аби продати її за кордон за мільйон доларів. У листі із зони він писав, що про школу розказано мовою мистецтва і композиції: «Багато непотрібного, але в принципі це «кіно»… Взагалі, смішно говорити про «кіно», тим більше, якщо чотири роки я є «трупом», а попереду старість та імпотенція».
Єдиний публічний показ фільму з нагоди 100-річчя з дня народження Фелікса Дзержинського відбувся в переповненому залі на кінофестивалі «Молодість» у Києві 1977 року. Невдовзі всі матеріали фільму КДБ реквізував і знищив. Дивом збереглася єдина копія.
Каталог «VІ Miedzynarodowy festiwal filmowy. Era nowe horyzonty».
Wroclav, Poland. 2006. – C. 376.
Переклад з польської Лариси Брюховецької
Корисні статті для Вас:   КДБ про Параджанова. Документи із розсекреченого архіву КДБ УРСР2011-04-05   КДБ про Параджанова. Документи із розсекреченого архіву КДБ УРСР2011-03-03   Що зберегла моя пам'ять. Спогад про Сергія Параджанова2012-02-26     |