Вплив кіно на людину важко переоцінити. Кінофільм захоплює емоції людини, їй нав’язуються уявлення, які за глибиною переживання можна зарахувати до її власного досвіду. Кінематограф – це великий винахід, який справив величезний вплив на формування світогляду людини XX століття. Кіно – найбільш «передовий» вид мистецтва, де використовують багато наукових відкриттів. За широтою охоплення дійсності і глибиною проникнення в неї, за силою впливу на глядача через зір і через слух воно перевершило інші мистецтва. Кінообраз розширив як сферу художнього освоєння життя, так і сферу нашого естетичного переживання. На екрані важко видавати себе не за того, хто ти є. Але чи означає це, що перед нами правдиве мистецтво, що можливості реалістичного відображення життя безпосередньо закладені в його природі і що саме тут, завдяки високим досягненням сучасної техніки, мистецтво переступає ту умовну і разом з тим об’єктивно існуючу грань, яка відділяє його від життя (грань, яка і сьогодні залишається обов’язковою для всіх інших мистецтв), і діє у сфері безумовного, безпосередньо оперуючи формами самого життя.
«Кіно це найбільш розвинутий імперіалістичний засіб контролю над масами»(1). Вальтер Беньямін написав це у 1930-і роки. Через кіно, через інформаційні інститути справді проводиться формування людини в тому напрямі, який потрібний для влади. Тому Ленін називав його «найважливішим з мистецтв», а Сталін особисто давав «добро» на кожен художній фільм, перш ніж той виходив у прокат, розуміючи, що кіно значною мірою формує мислення глядачів.
Кіно активно насаджує цінності країни-виробника (передусім США) і може завдати руйнівного впливу на всю культуру того народу, який «приміряє» на себе чужі цінності, цінності суспільства масового споживання. В галузі масової культури, незважаючи на її крайню примітивність, США не мають собі рівних привабливістю, особливо серед молоді. На думку З. Бжезинського, мас-культура (поряд з військовою та економічним могутністю) забезпечує Сполученим Штатам політичний вплив, близького якому не має жодна держава світу(2).
Давно встановлено вплив фільмів на поведінку людей. Кіно залишає у підсвідомості глядача особливу інформацію, спираючись на яку, той поводиться відповідно до свого улюбленого героя. Найбільше піддаються цьому діти, але й дорослі не позбавлені інстинкту наслідування ...
На сьогодні телебачення — один із найдоступніших засобів масової інформації. Будь-яка дитина може вімкнути телевізор і дивитися те, що їй заманеться. І що вона може там побачити? Насильство, вбивства, секс. Фільм повідомляє глядачеві певну інформацію і «заражає» його певними почуттями. Далі глядач обмірковує фільм, обговорює його зі знайомими, отже, фільм продовжує чинити на нього вплив. У наші дні кіно є головним постачальником копійованих рольових моделей поведінки для чоловіків і жінок у віці до 30–35 років. Негативним моментом є те, що молоді пропонується списування «ідеальних» образів з телеекрана, а особливо погано, коли підростаюче покоління починає ще з дитячих років копіювати манери деяких героїв, забуваючи при цьому власну індивідуальність.
Дедалі більшої популярності серед молоді набуває продукція, що містить сцени «жахів», вживання наркотиків, сексу. Ці захоплення сигналять про наростаючу агресивність підлітків, а також про нестачу батьківської уваги.
Кіно, і зокрема американське, переносить цінності культури західного суспільства, не властиві генотипу нашої людини.
Ряд фільмів пропагує девіантність (девіантна поведінка — поведінка, що відхиляється від загальноприйнятих, соціально схвалюваних, найбільш поширених і усталених норм у певних спільнотах), зображуючи злочинців чарівними, вольовими, сильними особистостями, що чинять помсти в несправедливому світі. Дослідження соціальних психологів свідчать про прямий зв’язок між девіантністю на телеекрані і девіантною поведінкою підлітка в житті.
Як точно помітив Герберт Шиллер, соціолог, професор факультету засобів масової інформації університету в Каліфорнії, віце-президент Міжнародної асоціації з наукових досліджень ЗМІ: «Думати, що продукція кінопромисловості служить тільки для розваги і не несе ідеологічного навантаження, значить свідомо ігнорувати одну з найдієвіших форм культурного імперіалізму».
В 2010 році на наші екрани вийшло понад 300 зарубіжних фільмів. З них більшість — саме ті жанри, які здатні посилювати депресію, підживлювати злість, агресію, негативізм, вороже ставлення до інших людей.
Кіно спроможне впливати на наш настрій, емоційний стан. Вчені проводили дослідження, як різні жанри кіно впливають на організм людини. Виявилося, що перегляд бойовиків і трилерів зі сценами жорстокості і насильства погіршують циркуляцію крові глядача, тобто згубно впливають на його здоров’я. Вони «підживлюють» агресію, яка через свідомість проникає на підсвідомий рівень і провокуватиме прояви агресивної поведінки.
Ті ж дослідження показали, що перегляд комедій, навпаки, покращує кровообіг, впливає, як прийом вітамінів і заняття спортом. Комедії є хорошими ліками для боротьби зі стресом, особливо, якщо глядач не стримує своїх емоцій, а голосно сміється. Адже під час сміху в організмі людини виробляється ендорфін — гормон щастя, який поліпшує настрій, допомагає перемогти депресію. Цей прийом широко використовується в психотерапії і отримав назву — кінотерапія (метод впливу на психіку людини за допомогою перегляду фільму, його обговорення та осмислення). Фільми з позитивною сюжетною лінією викликають відповідні емоції, які роблять нас добрішими, чуйнішими.
На мій погляд, якщо вплив кіно на людину настільки значний, то має сенс зайнятися його вивченням у загальноосвітніх закладах.
1 Беньямин Вальтер. Московский дневник. — М.: Ad Marginem, 1997.
2 Кіно як засіб інформаційно-психологічної війни. —
http://psyfactor.org/kinoprop/kino.htm
Корисні статті для Вас:   Реформування кіноархіву: чи реальні перспективи?2012-03-11   Біг як метафора2011-08-07   Бути2011-03-15     |