Редакція журналу «Кіно-Театр» Перейти до переліку статей номеру 2015:#6
Мистецька хроніка


До 50-річчя прем’єри фільму «Тіні забутих предків»

28 серпня 2015 року, в день храмового свята Успіння Пресвятої Богородиці, у Верховині на Івано-Франківщині, в актовій залі місцевої школи з нагоди 50-річного ювілею фільму відкрився ІІІ Кіномистецький фестиваль «Тіні забутих предків». На це свято в самобутній етнографічний центр Гуцульщини прибули кінематографісти й науковці з Києва: Лариса Кадочникова, Марія Миколайчук, Роман Балаян, Олесь Янчук, Сергій Тримбач, Лариса та Ольга Брюховецькі, Андрій Ящишин, Владислав Таранюк, поетеса Марія Влад, представники місцевої влади: Ігор Пасічняк, Роман Федорак, Роман Жичицький, Іван Маківничук, Петро Понеполяк, Василь Нагірняк. Був і власник Хати-музею фільму «Тіні забутих предків» Василь Хімчак, і талановиті актори-аматори Гуцульщини, яким випала честь у 1963–1964 роках зніматись у фільмі Сергія Параджанова. Наступного дня для гостей було проведено цікаву оглядову екскурсію «Слідами кінофільму “Тіні забутих предків” на Гуцульщині». Вона проходила окремими місцями зйомок у в селах Буковець, Верхній Ясенів і Криворівня й завершилась у Верховині, в Хаті-музеї фільму.

4 вересня 1965 року мужні люди – Іван Дзюба, В’ячеслав Чорновіл і Василь Стус виступили на прем’єрі фільму з протестом проти арештів української інтелігенції. Через півстоліття в тому ж кінотеатрі «Україна» за участі Президента України Петра Порошенка мистецька спільнота Києва, запрошені з Верховини гості, шанувальники кіномистецтва відзначили 50 років з дня прем’єри фільму, вшанували творців фільму – актрису Ларису Кадочникову, композитора Мирослава Скорика та поета і сценариста Івана Драча, який на зйомках фільму проходив практику як слухач Вищих сценарних курсів. Ансамбль «Київська камерата» під диригуванням Мирослава Скорика виконав «Карпатську сюїту» – музику, написану цим композитором для «Тіней». Потім показали відреставрований фільм. Він пройшов одночасно у великих містах України просто неба, а також у кінотеатрах. До цієї дати Центр Олександра Довженка видав буклет про історію створення стрічки та випустив відеоролик. Цей ювілей і День українського кіно 11 вересня відзначили і на території Національної кіностудії ім. О. Довженка. До пам'ятної дати були приурочені також лекції кінознавців (у приміщенні Центру Олександра Довженка): 3 вересня – Джеймса Стеффена (США) «Чи був Сергій Параджанов політичним режисером?» з показом фільму «Колір граната»; 4 вересня – Ольги Брюховецької «По той бік “етнографізму”: оптичне несвідоме фільму “Тіні забутих предків”».

«Подія» Сергія Лозниці

Фільм Сергія Лозниці «Подія», світова прем’єра якого відбулася на 72-му Венеційському кінофестивалі, демонструватиметься у позаконкурсній програмі КМКФ «Молодість» у рамках Спеціальних подій фестивалю. Сергій Лозниця сам представлятиме  стрічку в Києві. Її змонтовано з кадрів хроніки, знятої шістьма режисерами кіностудії «Лендокфільм» під час серпневого путчу 1991 року в Ленінграді, події, яка ввійшла в сучасну європейську історію як момент «народження російської демократії». Через чверть століття Сергій Лозниця проводить паралелі з київським Майданом та показує, якими були ті переломні для радянської історії три дні безвладдя. Хроніку серпневих подій Лозниця бачив уже давно – але подивився на неї по-новому після того, як завершив «Майдан». Світовий успіх йому принесла документальна стрічка «Блокада» (2005), створена з архівної кінохроніки блокованого Ленінграда.

«Відчинені двері» в Одесі

З 27 серпня по 1 вересня в Одесі під час Дня міста відбувся Фестиваль молодої режисури «Відчинені двері». Четверо режисерів – переможців попереднього конкурсу Дмитро Гусаков (Хмельницький), Маргарита Шин (Київ), Галина Зальцман і Дмитро Балтін (Москва) за три дні поставили на сцені одеського ТЮГу чотири експериментальні вистави.

Фільм про Майдан – призер МКФ у Торонто

Документальна стрічка «Зима у вогні: боротьба України за свободу» («Winter on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom») Євгена Афінієвського, знята спільно Україною, США та Великобританією, отримала приз глядацьких симпатій на 40-му МКФ у Торонто – одному з найбільших і найавторитетніших кінофестивалів Північної Америки (відбувається щороку у вересні). Фільм знято на базі компанії «Netflix», його світова прем’єра відбулася на Венеційському МКФ. Вже в жовтні «Зима у вогні» стане доступною для всіх передплатникам компанії «Netflix».

Іменна табличка Олега Сенцова буде на «Жовтні»

ГО «Врятуй Жовтень» встановить іменну табличку викраденого та незаконно ув’язненого на території Росії українського кінорежисера. Цю ініціативу координатора громадської організації Сергія Щелкунова підтримала директор кінотеатру Людмила Горделадзе, яка також закликала до бойкоту російської пропагандистської кінопродукції та фільмів тих режисерів, які «підтримали злочинне самодурство російського судилища щодо українців – заручників кремлівських людожерів». 25 серпня Міністерство культури України виступило з офіційною заявою про «протест проти рішення, оголошеного 25 серпня 2015 року російським судом щодо ув’язнення українських громадян Олега Сенцова та Олександра Кольченка». Сенцова засуджено на 20 років за сфабрикованою справою, начебто за «організацію терористичної спільноти».

Марину Вроду намагалися арештувати

Українську режисерку Марину Вроду ледь не заарештували на МКФ «Кіношок» в Анапі у вересні . Відмовившись від диплому за «силу висловлювання», присудженого їй за короткометражний фільм «Равлики», Марина Врода вийшла під час фінальної церемонії на сцену з табличкою «Свободу Сенцову». Після цього її намагалася затримати поліція просто на виході з зали. Інша українська режисерка, Катерина Горностай, отримуючи на «Кіношоку» спецприз за короткометражку «Віддалік», теж закликала присутніх зробити все можливе для звільнення Олега Сенцова. Виступи Катерини Горностай і Марини Вроди, частина глядачів у залі зустріла оплесками.

В Києві нарешті буде вулиця Івана Миколайчука

Пропозицію перейменувати на честь видатного українського кіноактора, кінодраматурга, кінорежисера Івана Миколайчука вулицю Серафимовича (Дніпровський район) подала і Національна спілка кінематографістів України. Комісія з питань найменувань при Київському міському голові її підтримала. Про це йдеться у листі Департаменту суспільних комунікацій Київської міської державної адміністрації від 9 вересня 2015 року, отриманому НСКУ. Іван Миколайчук є знаковою постаттю, з його творчістю пов’язано відродження українського кіно у 1960–70-ті роки. (За матеріалами сайту НСКУ)

Фільм про Богдана Хмельницького в прокаті

Фільм Валерія Ямбурського «Гетьман» присвячений Богданові Хмельницькому. В центрі історичної драми, дія якої розгортається в роки повстання, – стосунки Хмельницького з полькою Геленою. У «Гетьмані» знялися Костянтин Лінартович (Богдан Хмельницький), Фатіма Горбенко (Гелена), Михайло Голубович (Іслам-Гірей), Дмитро Лінартович (Тугай-Бей), Орест Гарда (Миколай Потоцький), Сергій Калантай (Чаплинський).

Перемога Лізи Холоденко

Міні-серіал, знятий на замовлення HBO, від українського режисера Лізи Холоденко «Що знає Олівія» переміг одразу у 8-ми номінаціях на врученні премії Еммі у США та став найкращим міні-серіалом цього року в США.

Сценарний фестиваль «КІНОСКРИПТ»

Цей незалежний український фестиваль створено для розвитку сценарної майстерності та популяризації творчості сценаристів. Його завдання – діяльність альтернативної сценарної школи, налагодження співпраці з продюсерами. Фестиваль заснували Олеся Новосад та Оксана Олійник на базі ГО «Кіновізія» за сприяння Спілки кінематографістів України та Асоціації драматургів України. З вересня по листопад 2014 року було проведено конкурс у номінаціях: сценарій повнометражного та сценарій короткометражного фільму. Надійшло бл. 100 сценаріїв та заявок на участь. 24 грудня 2014 року в Будинку кіно відбувся перший «КІНОСКРИПТ». Ґран-прі здобули Марія Шульгіна і Катерина Науменко за сценарій «На тому березі». Було проведено три майстер-класи (Романа Адамовича, Ярослава Джуся та Юрія Помазкова), учасники спілкувалися з членами журі Богданом Жолдаком, Ірен Роздобудько та Світланою Степаненко. Для учасників та гостей показали українські короткометражні фільми, зняті за останні два роки. Нині йде прийом заявок на участь у другому «КІНОСКРИПТі» (до 1 листопада). Другий «КІНОСКРИПТ» відбудеться 17 грудня 2015 року в Будинку кіно.


Корисні статті для Вас:
 
«Майдан» Сергія Лозниці: анатомія масового протесту2014-02-11
 
Дві половинки одного пінгвіна2015-06-11
 
«Docudays UA»: гаряча пора для документального кіно2004-02-11
 

 

 

Перейти до переліку статей номеру 2015:#6

                        © copyright 2023