Лариса Брюховецька Перейти до переліку статей номеру 2018:#5
Віталій Юрченко з покоління шістдесятників


Відходить покоління, залишаючи нам фільми, сценарії, дослідження. Відходять люди, одержимі не накопиченням матеріальних благ, не хапальними інстинктами, а творчістю. Люди, чиєю місією було донести глядачам і читачам важливі думки, цілющі емоції. Одне слово, залишити по собі слід на землі.

26 червня на тихому кладовищі в Бучі під Києвом знайшов спочинок один із будівничих українського поетичного кіно – редактор кіностудії ім. О. Довженка, кінознавець Віталій Юрченко. Прийшовши на кіностудію 1968-го з дипломом ВДІКу, він став редактором. Працював на 18 фільмах. Нині молоде покоління не розуміє потреби редакторів фільмів, звідси – недбалість у їхніх роботах.

Віталій Васильович співпрацював з такими режисерами, як Юрій Іллєнко (чотири фільми, серед яких і «Білий птах з чорною ознакою»), Леонід Осика (чотири фільми), Михайло Бєліков (два фільми), Іван Миколайчук, Олег Гойда, Микола Рашеєв, Григорій Кохан, Євген Хринюк. Режисери могли на нього покладатися – він був їхнім творчим партнером і всіляко їм, талановитим людям, сприяв.

В обов’язки редактора фільму входила співпраця й зі сценаристами, в цьому сенсі Юрченкові випало комунікувати з цікавими сценаристами, тими ж Іллєнком, Осикою, Миколайчуком, а також Віктором Мережком («Якщо можеш, прости»), Вікторією Токарєвою («Червоний півень плімутрок»). Авторитет Віталія Васильовича як професіонала і порядної людини був непохитний.

Він був мудрий, спокійний, спостережливий, багато знав про кухню кіно. Всі ці риси можна помітити і в його опублікованих статтях. Зокрема тих, що з’явилися на сторінках журналу «Кіно-Театр» (усього 21 текст різних жанрів). Він запропонував цікавий аналіз творчості Сергія Параджанова, Леоніда Осики, Івана Миколайчука, Кіри Муратової, Вілена Калюти, Валерія Кваса, Борислава Брондукова. Залишив цікаві міркування про авторство в кіно.

На жаль, останніх сім років він хворів, тому відійшов від справ кіно. І от гірка втрата. Але вдячна пам’ять про нього житиме, й допитливі дослідники українського кіно бачитимуть його ім’я в титрах фільмів «Заячий заповідник» (був заборонений), «Еквілібрист», «Напередодні прем’єри», «Вклонися до землі», «Така пізня, така тепла осінь», «Увійдіть, стражденні!», «Розпад» та інших, читатимуть його цікаві спогади про талановитих режисерів, операторів та акторів українського кіно.


Корисні статті для Вас:
 
Естет і аскет До 80-річчя Валерія Кваса2016-09-11
 
Кіра Муратова. Одеса — Як Верона2004-02-11
 
Михайло Іллєнко: "Якою буде плата за крадену мрію?"2004-02-11
 

 

 

Перейти до переліку статей номеру 2018:#5

                        © copyright 2024