Вальтер Саллеш народився у Ріо-де-Жанейро 1956 року. Син банкіра, він спочатку вивчав економіку в Католицькому університеті Ріо-де-Жанейро. Пізніше закінчив кіношколу при університеті Південної Каліфорнії. Починав як документаліст, працюючи, зокрема, для телебачення. Лауреат численних міжнародних премій. У 2003 році потрапив до списку сорока кращих режисерів світу, опублікованого британською газетою «The Gardian».
Даніела Томас народилася в Ріо-де-Жанейро 1959 року. Дочка відомого бразильського автора дитячих книжок, карикатуриста та художника коміксів Жиральду Пінту. Вивчала кіномистецтво в Лондоні, але після комерційної невдачі свого кінематографічного дебюту, гроші на який дав батько, почала займатися театральною сценографією, що принесло їй визнання. Одночасно працювала арт-директором компанії з випуску відеопродукції, де познайомилася з Вальтером Саллешом.
Національний бразильський кінематограф практично невідомий українському глядачеві. На пострадянському просторі Бразилія стійко асоціюється з серіалами, починаючи з «Рабині Ізаури», – першого телесеріалу, який з’явився на екранах Радянського Союзу. Проте історія останніх десятиліть цієї, здавалося б, екзотичної країни, де й досі працює конвеєр з виробництва оповідей про казкове життя в багатих палацах, виявляється дуже подібною до історії пострадянської України. З кінця 80-х у Бразилії, як і в Радянському Союзі, відбулося чимало кардинальних змін, утім, у Бразилії їм передував триваліший процес демократизації, що почався ще наприкінці 70-х. 1988 року було прийнято бразильську Конституцію, а в 1989 відбулися прямі президентські вибори (вперше з 1960 року). В 90-х економічні та політичні умови в Бразилії мало відрізнялися від українських: швидкі темпи приватизації внаслідок переходу до ринкової економіки, інфляція (200% на 1990 рік), брехливі обіцянки політиків (обраний на згаданих прямих виборах президент Фернанду Коллор був зміщений в 1992 році за звинуваченням у корупції). Найгострішими проблемами на той час – вони не втратили актуальності й сьогодні – були низький рівень життя, соціальна нерівність та, як наслідок, високий рівень злочинності. Ці історичні паралелі є джерелом тематичної та стилістичної схожості тих бразильських та українських фільмів 90-х, що порушують соціальні проблеми. Іншою спільною рисою фільмів цього періоду є використання національного колориту, зокрема, як екзотичного елементу, який мав зробити кінопродукцію привабливою для європейських та американських прокатників та інвесторів.
Ця розлога передмова окреслює загальне тло, на якому розпочиналася кар’єра двох нині відомих у всьому світі бразильських режисерів: Вальтера Саллеша та Даніели Томас. Сьогодні тривала режисерська співпраця є рідкістю: з сучасних режисерських тандемів пригадуються хіба що «братські» – Коени, Дарденн, Вачовські, Квай. Можливо, це наслідок тривалого культурного впливу концепції авторського кіно, яка потрактовує режисера як центральну постать у створенні фільму, його справжнього автора, а отже культивує режисерський індивідуалізм. Ця концепція виникла в 50-х роках у середовищі французької нової хвилі, у США її популяризатором став кінокритик Ендрю Сарріс(1). У сучасній кінокритиці вона перейшла вже на неусвідомлюваний рівень та вкоренилася у сталих виразах, на зразок «фільм режисера…», які широко застосовують навіть до масового кіно, хоча від початку авторська теорія розглядала лише фільми, які можна було вважати творами мистецтва. На відміну від уже згаданих режисерських «союзів», партнерство Вальтера Саллеша та Даніели Томас не підкріплене родинними зв’язками, вони не завжди працюють разом (Саллеш має довшу фільмографію та загалом є відомішим за свою колегу кінорежисером).
На відміну від українських режисерів 90-х, їхні бразильські колеги мали більше фінансових можливостей завдяки зв’язкам із США. Зворотним боком цього сусідства стала примітивізація кіносюжетів. Увагу американських продюсерів найлегше було привернути екзотичним колоритом. Перший художній фільм Вальтера Саллеша «Високе мистецтво», спільного виробництва Бразилії та США, знятий із відвертими сподіваннями на американський прокат. Бразилія тут зведена до екзотичного тла, на якому розгортається «трилер», що дуже нагадує пострадянські «гостросюжетні детективи» 90-х. Головний герой – американський фотограф, який приїздить у Ріо-де-Жанейро. В умовах місцевого «бандитського капіталізму» цей цивілізований білий чоловік повертається в псевдоархаїчний стан: охоплений бажанням помститися за зґвалтування дружини, він старанно вивчає мистецтво бою на ножах. У фіналі типове голлівудське кліше: дуель з головним злочинцем, у якому герой, звісно ж, перемагає.
Натомість фільм «Чужа земля» (1996), що є першою спробою співробітництва Саллеша з Даніелою Томас, має цілком інше спрямування. Хоча за стилістикою картина нагадує американське незалежне кіно (зокрема, фільми Джима Джармуша): чорно-біла, знята ручною камерою у псевдо документальній манері, – її проблематика питомо бразильська, характерна для 90-х років. Фільм починається з того, що мати головного героя помирає від серцевого нападу, дізнавшись про знецінення національної валюти, а отже і втрату всіх своїх вкладів (назва грошової одиниці вказує на те, що дія відбувається в 1990 році). Економічний колапс обриває надію старої жінки побачити перед смертю батьківщину – Іспанію. Мрію вирішує здійснити її син Пако, все одно позбавлений перспектив на майбутнє в Бразилії. Спочатку Пако потрапляє в Португалію, колишню метрополію (Бразилія сьогодні – єдина на Американському континенті країна, де розмовляють португальською), і лише в кінці фільму дістається Іспанії. Але обидві «історичні батьківщини» виявляються для нього не менш чужими, ніж полишена Бразилія. Як й інша героїня, Алекс, Пако всюди виявляється емігрантом, їх життєву ситуацію метафорично зображає напівзатонулий корабель, викинутий на чужий берег, що вже ніколи не пристане до рідного порту. Фільм виявився дуже вдалим: він отримав вісім міжнародних фестивальних нагород і зробив Саллеша та Томас відомими на батьківщині.
У наступних фільмах ці дві тенденції: використання бразильського національного колориту й аналіз місцевих соціальних проблем, – перетинаються. Перший ухил переважає в «Розбитому квітні» (1998) та «Щоденниках мотоцикліста» (2001). Доволі банальний сюжет «Розбитого квітня» про дві селянські родини, втягнуті в нескінченну кревну помсту, отримує цікаву візуальну реалізацію. З одного боку, крупні плани акцентують майже етнографічні подробиці селянського життя (добування води в посушливих районах, ярмарковий вертеп, похорон тощо). З іншого – фільм залишається в рамках естетики мінімалізму, завдячуючи, певно, сценографічному досвіду Даніели Томас. Таким чином, попри натуралізм окремих сцен, фільм постає як притча про свободу і обов’язок, дія якої відбувається всюди і ніде. «Щоденники мотоцикліста» засновано на нотатках Че Гевари, зроблених під час подорожі Південною Америкою, яка зблизька показала майбутньому революціонеру страждання простих людей. Саллеш пропонує оригінальний підхід до біографії головного героя, звертаючись до періоду формування його світогляду, а не пізнішої, більш відомої діяльності. Хоча маршрут молодого Ернесто Гевари через Чилі, Перу, Колумбію та Венесуелу є історичним фактом, відтворена на екрані ця подорож скидається не стільки на шлях формування особистості, скільки на туристичний проспект. Разом з головними героями глядач подорожує мальовничими туристичними місцями Латинської Америки типу Мачу-Пічу і Куско, паралельно слухаючи цитати з Гарсії Лорки та Неруди. Бідність мешканців високогірних перуанських селищ показано етнографічно, внаслідок естетизації вона втрачає політичну гостроту. Обидва фільми було відзначено престижними міжнародними нагородами: «Розбитий квітень» отримав приз глядацьких симпатій (Малий «Золотий лев») на Венеційському МКФ, а «Щоденники мотоцикліста» – приз екуменічного журі Каннського фестивалю.
Набагато відоміші фільми Саллеша та Томас, що стосуються соціальних проблем сучасної Бразилії. «Центральний вокзал» Саллеша, знятий одразу після «Чужої землі», приніс режисерові світове визнання. Він отримав 55 міжнародних нагород, в тому числі премію БАФТА за кращий фільм іноземною мовою, «Золотий глобус» за кращий фільм іноземною мовою, три нагороди Берлінського кінофестивалю: гран-прі, приз за найкращу жіночу роль (Фернанда Монтенегру), приз екуменічного журі. Оператор фільму Вальтер Карвалью здобув дві премії на КФ братів Манакі (Македонія) та премію «Золота жаба» на МКФ в Лодзі. Хоча «Центральний вокзал» є в першу чергу психологічною драмою, бразильське життя тут уже не грає роль декорації, й стає матеріалом для аналізу: в лаконічних кінорепліках проникливо схоплені і безграмотність, і дитяча злочинність, і перенаселення, і екстатична релігійність, якою намагаються компенсувати нездоланну бідність жителі сільських районів. Режисер і співавтор сценарію, Саллеш постійно грає на очікуваннях глядача, сконструйованих популярним кінематографом: мотивація персонажів, їхні дії є антитезою до кіношних штампів, вони зберігають життєву правдивість та безпосередність. Наприклад, одинока літня жінка, яка знаходить на вокзалі осиротілого хлопчика, мала б за правилами банальності моментально усиновити його і виявити глибоко приховану материнську ніжність. Натомість вона продає дитину і на виручені гроші купує телевізор, що, насправді, набагато більше відповідає мізантропічному характеру цієї героїні. Непередбачуваність поведінки героїв і ситуацій, в які вони потрапляють, не зменшується протягом усього фільму, але парадоксально саме завдяки цьому вимальовуються справді послідовні і сильні характери. Як у житті. Додатковий ефект достовірності створюється завдяки залученню непрофесійних акторів – реальних відвідувачів головного вокзалу Ріо-де-Жанейро, де починається дія фільму. Вінісіуш ді Олівейра, який грає одного з головних героїв, сироту Жозує, до зйомок у «Центральному вокзалі» працював чистильником взуття в аеропорту, де й познайомився з Саллешом.
Ще один приклад розгляду соціальної проблеми очима індивіда – останній на сьогодні спільний повнометражний фільм Вальтера Саллеша та Даніели Томас – «Лінія пасу» (2008), за сценарієм Даніели Томас. Фільм показує зворотний бік славетного бразильського футболу, який для місцевих молодих хлопців є найбільш доступним способом вибратися з бідності. Четверо синів матері-одиначки, вагітної п’ятою дитиною, намагаються знайти свій шлях у житті різними способами: через релігію, через злочинність і через спорт, і лише старшому це начебто вдається завдяки футболу. Для актриси Сандри Корвелоні роль матері багатодітної родини стала дебютом у повнометражному кіно і настільки успішним, що вона отримала за неї «Золоту пальмову гілку». Хоча після такого старту вона, на жаль, продовжила кар’єру лише як телевізійна актриса, граючи в серіалах.
Осторонь цього ряду стоїть містичний трилер «Темна вода» (2005), римейк однойменного японського фільму Хідео Накати, – єдиний поки що англомовний фільм Вальтера Саллеша. Фільм перебуває в межах жанрового шаблону, хоча режисер дещо іронізує над голлівудськими кліше: наприклад, героїня аж тричі дивиться в дзеркало аптечки на стіні ванної кімнати, в якому так і не з’являється нічиє жахливе обличчя. На «нез’являнні» тут і побудовано весь саспенс: замість надприродних прояв винуватцями моторошного повсякчас виявляються нечемні сусіди чи пришелепкуватий вахтер. Але у фіналі постмодерністська гра з жанровим каноном перестає йти фільму на користь. Знаходження маленької мертвої дівчинки (яка, як відомо, є основним коренем зла в будь-якому поважному американському містичному трилері) стає кульмінацією, після якої мала б бути розрядка напруги. Натомість тут це дає поштовх до появи на екрані невитраченого за весь фільм обсягу «містики», що вже не зачіпає, бо не відповідає глядацьким очікуванням.
З 2002 року Вальтер Саллеш розпочинає самостійну продюсерську діяльність. Перший його досвід у цій сфері – «Місто Бога» режисерів Фернанду Мейрелліша та Каті Люнд – був номінований на різні престижні премії (БАФТА, «Оскар», «Золотий глобус»), – але дістав більшого визнання серед публіки, ніж серед критиків, і досі залишається на високих позиціях у різноманітних глядацьких рейтингах. Саундрек до цього фільму, написаний братом Даніели Томас, кінокомпозитором Антоніу Пінту, відзначено Всесвітньою премією саундтреків. З того часу Саллеш продюсував чимало фільмів інших режисерів з країн Латинської Америки, зокрема «Арештантська» Пабло Трапера, котрий було номіновано на «Золоту пальмову гілку». Разом із Даніелою Томас Саллеш знімає короткометражку «Подалі від 16-го округу» до кіноальманаху «Париж, я люблю тебе» (2006), разом з іншими всесвітньо відомими режисерами бере участь у створенні збірки «У кожного своє кіно» (2007) до ювілею Каннського фестивалю (епізод « За 8944 кілометри від Канн»). 2008 року Саллеш звертається до документального кіно у збірці «Історії про права людини», що складається з 22 кіноновел, знятих різними режисерами за оповіданнями з однойменної книги.
Як бачимо, творчий шлях бразильських режисерів Вальтера Саллеша та Даніели Томас є повчальним прикладом того, як зусилля окремих людей можуть сприяти інтеграції національного кінематографа у світовий кінопроцес. Спочатку вони орієнтувалися на американські стандарти та американський ринок (Бразилія як екзотика, яку можна продавати) для отримання кредиту глядацької довіри і фінансового кредиту від інвесторів (більшість їхніх фільмів знято в рамках міжнародного спільного виробництва), що дало їм змогу пізніше зосередитися на кінематографічному зображенні соціальних проблем своєї країни та підтримці інших режисерів регіону. Чи продовжиться їхнє співробітництво і чи будуть наступні фільми перебувати в руслі цієї діалектики між американським глянцем і бразильським змістом – невідомо. На 2011 рік заплановано вихід на екрани другого англомовного фільму Вальтера Саллеша «На дорозі», екранізації культового роману американського письменника «розбитого покоління» Джека Керуака, за підтримки «зіркових» продюсерів Френсіса Форда Копполи та Гаса Ван Сента, що навряд чи матиме якийсь стосунок до Бразилії.
Основна фільмографія:
1991 – «Високе мистецтво» («A grande arte»), реж Вальтер Саллеш;
1996 – «Чужа земля» («Terra Estrangeira»), реж. Вальтер Саллесш, Даніела Томас;
1998 – «Центральний вокзал» («Central do Brasil»), реж. Вальтер Саллеш;
1998 – «Перший день» («O Primeiro Dia»), реж. Вальтер Саллеш, Даніела Томас;
2001 – «Розбитий квітень» («Abril Despedacado»), реж. Вальтер Саллеш, сценарій Даніела Томас;
2004 – «Че Гевара: щоденники мотоцикліста» («Diarios de motocicleta»), реж. Вальтер Саллеш;
2005 – «Темна вода» («Dark Water»), реж. Вальтер Саллеш;
2008 – «Лінія паса» («Linha de Passe»), реж. Вальтер Саллеш, Даніела Томас, сценарій Даніела Томас;
2009 – «Тепловий удар» («Insolacao»), реж. Даніела Томас, Філіпп Хірш;
2011 – «На дорозі» («On the Road»), реж. Вальтер Саллеш.
1 Його книга «The American Cinema: Directors and Directions» (1968) є джерелом таких загальновживаних сьогодні понять, як «артхаус» та «незалежне американське кіно».
Корисні статті для Вас:   Не тільки про футбол, або Інший Донецьк2011-10-02   "Американець" у сучасному європейському кіно2011-03-04   Кіноісторія Анні Жирардо2011-08-15     |