Музика у фільмі - один із чотирьох пластів звукової доріжки (мова, музика, звукові ефекти/шуми, атмосфера/тиша) і відіграє важливу роль у творенні логіко-психологічних зв’язків усієї багатоскладності семантичного, пластичного, темпо-ритмічного, пунктуаційного та інших складових тканини кінотвору.
Багатогранність і багатозначність кінообразу виявляється в поєднанні кількох функцій в ціле – цей основоположний принцип розкрив С. Ейзенштейн у монтажній теорії через метафору кадру-ієрогліфа. Визначене С. Ейзенштейном у «вертикальному монтажі» асинхронне та контрапунктне поєднання звуку і зображення, співзвуччя обертонів музичного та візуального, а також досліджені Т. Коргановим, І. Фроловим у «Кино и музыка. Музыка в драматургии фильма» та інших працях принципи використання музики як внутрішньокадрового та закадрового елемента, вмотивованого або не вмотивованого сюжетом, є основою творення кінообразності.
З чотирьох компонентів звукової палітри від драматургії найбільше залежить саме музика. Через специфіку тривалого розгортання думки (теми), на відміну від зображення, кіномузика природно інтегрує, поєднує та узагальнює ціле. Музична драматургія у кіно більше досліджена в аспектах локального поєднання звуку і зображення в звукозоровий образ, і менше – в принципах загального формотворення.
За функціональною теорією музикознавця З. Лісси в праці «Естетика кіномузики», музика може бути ілюстрацією, музичною обробкою реальних шумів, корегувати емоційне навантаження кадру (переживання героя), змінювати лінії розвитку та руху в кадрі, передавати внутрішній зміст та суб’єктивну оцінку (коментар), розкривати глибину кадру, задавати ритм і темп картини, виступати часовою, соціальною і національною характеристикою епохи, інтегрувати атмосферу і колорит цілого, створюючи зображувальний простір, відігравати роль внутрішньокадрового компонента в паралелізмі чи контрапунктному поєднанні, бути образом-характеристикою (лейтмотивом) або самохарактеристикою героя (спів, танець) тощо.
Як же впливає музична кінодраматургія на засоби виразності та які особливості функціонального використання компонентів інших звукових пластів (мова, звукові ефекти, атмосфера)?
Основні драматургічні концепції творення кіномузики: принцип симфонічного розвитку, монотематизму, лейтсистеми, інтегрального звукоряду, а також композиційні форми, асимільовані з музичного і театрального мистецтв у таких жанрах, як фільм-концерт, фільм-опера, фільм-мюзикл. Кожен із них має історичні надбання та використовується з певною метою.
У фільмах 1930-х років панував принцип симфонічного розвитку – найбільш звичний для глядача „німого” періоду кіно. Постійне звучання музики у виконанні симфонічного оркестру створювало масштабні образи, підносило тему фільму до філософського осмислення, емоційного переживання, злиття з тонально-графічним та темпо-ритмічним малюнком кадру.
Принцип монотематизму став визначальним у 1970-х роках для фільмів із загостренням уваги на почуттях однієї людини-героя, як це мало місце у фільмі «Історія кохання» Артура Гіллера (1970, композитор Френсіс Лей). У десяти епізодах фільму звучить лейттема, що уособлює розвиток історії кохання Олівера і Дженні. В різних ситуаціях ця тема створює образ-характеристику героїні-музиканта, відіграє функції музичної обробки реальних шумів (мелодію «грають» гудки машин), підкреслює рух та створює зображуваний простір.
Подібною є музична драматургія довкола однієї мелодії (пісні) фільмів «Я крокую Москвою» Георгія Данелії (1963, композитор Андрій Петров), «Лілі Марлен» Райнера Вернера Фасбіндера (1980). Там звучать і інші мелодії, але є одна лейттема – квінтесенція емоційно-смислового задуму та водночас образ-самохарактеристика.
Особливу об’єднувальну роль відіграє лейттема козацького маршу у фільмі «Пропала грамота» Б.Івченка (1973), що змінюється відповідно до намірів козаків-побратимів, має не лише звукові, а й зображальні особливості (сполучається з кадрами руху на коні безкраїми просторами України). Є тут асимільовані з народного театру прийоми, де лейтшумова, лейттемброва та лейтжанрова система, особлива палітра засобів виразності використані з метою типізації певної сфери. Наприклад, «зла» сила означена особливим акустичним забарвленням та предметами на означення «порожнечі» (зала цариці, бляшанки, голоси та звуки «з відлунням»); лейт-шумом мухи, виконанням одним лицедієм п’ятьох братів-чортів, принципом повторюваності рухів, фраз: «Це ти мого брата вбив?» тощо.
Звукові компоненти – переважно жанрами малих форм (пісня, приказка) – об’єднані в ритмічно-метричну монтажну структуру. Це і повторюваність сегментів (принципи музичної форми «рондо», ярмарковий принцип зміни декорацій способом обертання сцени «каруселі», заповнення пауз між епізодами народної вистави музикою, що зумовлено перевдяганням акторів), прискорення та уповільнення темпу дії грою акторів і виконання ними певних музичних та поетичних творів.
Система лейтмотивів, лейттем і лейттембрів характерна для 80% фільмів. Хоча принцип симфонічного розвитку давно витіснений і лишився лише у мюзиклах, «класичним» саундтреком до фільму все ж вважається авторська музика у виконанні симфонічного оркестру. Це низка історичних та фантастичних багатобюджетних фільмів («Сімнадцять миттєвостей весни», сага про «Зоряні війни», «Володар кілець» тощо).
Лейтфункції можуть бути використані і у складному синтезі всіх компонентів. Складні за структурою, новаторські фільми, як-от «Тіні забутих предків» С. Параджанова (1964), мають щільне наповнення звукової партитури різноманітним музичним матеріалом – самодостатнім і вражаючим традиційним мистецтвом гуцулів, який значною мірою потіснив участь у драматургічному розвитку музику М. Скорика. Використання у фільмі лейтсистеми тембрів і звучань ритуальних інструментів (колісна ліра, флояра, дримба, трембіта), обрядів без описового тексту й звучань (стук сокири, церковні дзвони, співанки) як синтезованих складових образної структури (зміна змістового наповнення звучання в процесі дії: однакові дзвони до свята і похорону, стукання як робота-забивання труни), створює внутрішньо змістовну глибину фільму.
Складна будова образної структури фільму зменшила значення і такого компонента звукової складової, як мова. Для фільму характерна чітка ритмічна побудова – розділення на сферу життя-кохання (пластична цілісність у танцювально-ритмічній пульсації співанки) та самотність-спустошеність (драматургічне використання пауз, примусове обривання й розривання думок і музичного матеріалу, підкреслена ілюстративність і формальність, фрагментарність наративу). Така організація матеріалу зближує драматургічну конструкцію фільму з музичною композицією сонатної форми (поява в драматургічно важливих моментах тривожно-ліричної та «трембітної» поминальної тем, повторення у фіналі за принципом коди всіх драматургічно важливих для фільму музично-звукових елементів (молитви, голосіння, співанки із «Заспіву», стуку сокири тощо).
У фільмі «Білий птах з чорною ознакою» Ю. Іллєнка (1971) знаходимо поліфункціональне використання елементів, зіставлення паралельного розгортання дії у декількох пластах, спрямоване на якісну динаміку образу і дотримання синкретизму матеріалу. Лейтфункції використано оригінально: сім’я Дзвонарів є адептом, «носієм української культури» з індивідуальними інструментами, тембрами: Богдан з тромбоном (гнівом Бога), Георгій з дзвіночками, Орест зі скрипкою, Петро з цимбалами, батько з басолею (інструмент, подібний до віолончелі), мати зі співом (початкова пісня, колискова, стрілецька). Через емоційно-пластичний вплив на глядача такого звуко-музичного синтезу образності виражено внутрішній душевний стан сім’ї Дзвонарів. Спосіб викладення матеріалу від третьої особи в естетично-піднесеному емоційному стилі з епітетами, порівняннями (журавель, лелека, «Зозуля», кінь), індивідуалізацією образів, передбачення подій (звертання Петра до Ореста і Дани), зупинки часу для деталізації важливої події. Сюжетомодулююче число у фільмі – магічні повтори двічі (підкреслення змісту тексту, циклічне відтворення давнього часу «від весни до весни», од «Коляди до Коляди») та тричі: за третім разом контрабанда стає невдалою, прохання зменшити вік Богдана «хоч на три роки», двічі-тричі у фільмі звучать більшість тем (музичної ікони, марш з ярмарку, «Сабаш»). Повчальне закінчення фільму, опис історично важливої й переломно-складної для України часової ситуації з обов’язковим «оспівуванням» правильних дій, втілення їх через монолог «представника громади» (Лесь Дзвонар) – усе це свідчить про спорідненість з епічним жанром думи, характерною особливістю якої була поетична форма під музичний супровід у виконанні творця-виконавця (кобзаря). Таким чином, фільм за драматургічним розвитком (закріплення за героєм музично-тембрових характеристик, поєднання їх у ансамбль) є продовженням давніх українських традицій у новому, сучасному мистецтві кіно.
У деяких фільмах використовується арочна композиція: танго «Por una cabeza» у стрічці Джеймса Камерона «Правдива брехня» (1994). Тему танго заявлено двічі, але драматургічна важливість цих розгорнутих сцен не ставить під сумнів її лейтфункції (в ролі контрапункту). Між іншим, ця мелодія відсилає нас і до таких фільмів, як «Список Шиндлера» Стівена Спілберґа (1993), «Запах жінки» Мартіна Бреста (1992), де танго відіграє іншу роль – характеризує епоху довоєнної Німеччини, є пластично-ритмічним спостереженням Оскара Шиндлера та самохарактеристикою полковника Френка Слейда (героя Аль Пачино). Також двічі, але з протилежним значенням, – весільний танок молодої Дани та прощання перед смертю Ореста, – використано «Сабаш» у «Білому птахові з чорною ознакою». Звучання на початку і наприкінці фільму тої самої музики, однак із зовсім іншим змістом, – ніби останні штрихи до створюваного образу-портрета, підкреслені чуттєвістю музичного вираження та пластикою танцювальних рухів.
Для сучасності звукова доріжка з музики минулого є однією з характерних рис постмодерного інтелектуального діалогу з цим минулим. Це прийом, коли музика асоціюється з іншими творами, що стає леймотивом вищого порядку (низка мелодій з мюзиклів та популярних пісень у дуеті блискучої Сатін та бідного письменника Крістіана з фільму-мюзиклу Беза Лурманна «Мулен Руж» (2001), покликаних передати розвиток почуттів від ніжного захоплення до палкої пристрасті).
Більшість композиторів «музичного олімпу» успішно працювали в кіно та театральних постановках. Але для кіно створення авторської (оригінальної) музики, кіномузики, та й взагалі наявність музики, не є обов’язковим. Часто це зумовлено недостатнім фінансуванням фільму. Іноді за творчим задумом використовують відомі мелодії. У фільмі «2001: космічна одісея» Стенлі Кубрика (1968) музична драматургія побудована на асоціативному компілюванні класичних творів. Могутньо прозвучав початок симфонічної поеми Ріхарда Штрауса «Так казав Заратустра», вальс Йогана Штрауса «На прекрасному блакитному Дунаї», музика з балету «Гаяне» Арама Хачатуряна у фантастичній історії космічного польоту до Юпітера. Глибокий і фундаментальний музичний шедевр відповідає масштабному зоровому образу космічного всесвіту.
Фільм «Добрий день, я ваша тьотя!» Віктора Титова (1975) починається зі стилізації німого кіно з чорно-білим зображенням та музикою В. Казеніна у виконанні оркестру з характерним соло «таперського» фортеп’яно, бачимо самого тапера з обробкою мелодії «Політ джмеля», титри та кадри, де поряд з героєм цього фільму Бабсом Баберлеєм (О. Калягін) згадуються улюбленець долі Гарольд Ллойд, комік без усмішки Бастер Кітон, король екрану Макс Ліндер, великий Чарлі Чаплін та ін., відповідно до часу подій фільму – початку ХХ століття. Нас занурюють в атмосферу, де панують перевдягання, акробатичні, танцювальні та вокальні номери, де чергуються кидання тортами, артистична втрата свідомості, пістолети на стінах, що в кінці фільму вистрілюють, тощо. Йдеться не тільки про характеристику часу і простору, а й про «вживання» в її жанрово-стильові характеристики.
Інтегральний звукоряд фільму передбачає використання музики, що належить кадру (іманентний звук), у таких фільмах, як «9 днів одного року» Михайла Ромма (1961), «Відьма з Блер: курсова з того світу» Деніела Майріка та Едуардо Санчеса (1999).
«9 днів одного року» побудований на зіткненні ідей, думок, світоглядних позицій. І хоча у цьому фільмі не звучить музика, зате шумові фактури – сигнальна сирена, вибухи і шум реактора, кроки з дзвінким відлунням, що беруть участь у драматично напружених моментах фільму, – є дуже виразними. У «Відьма з Блер» нарочито голосні поп-пісні, що лунають переважно з магнітоли автомобіля і радіоприймача, також поглиблюють контраст з лісом, де не чутно звуків цивілізації і де заблукали головні герої.
Є і протилежна тенденція. Наприклад, музична обробка звучань створює ритмічно-темпово-тональне тло для розповіді-думи у фільмі «Мамай» Олеся Саніна (2003), стає світоглядом музично обдарованої дитини у фільмі «Август Раш» Керстена Шерідана (2007).
У фільмі «Легенда про піаніста» Джузеппе Торнаторе (1998) оркестрова музика академічного стилю Еніо Марріконе відтінює соло на трубі, роялі, піаніно, ансамблеву гру на той час «популярної» музики квікстепу і джазу. Вона бере на себе функції емоційного вступу до виконання лейттеми на трубі, підтримки та емоційного навантаження кадру зустрічі Америки, споминів про землю та життя поза кораблем «Верджинія», поєднує часово-просторові переміщення героя-трубача, що розповідає «легенду» про друга-піаніста. Внутрішньокадрова гра на музичних інструментах є невід’ємною емоційно-смисловою та образною тканиною фільму. Головну тему, виконану на трубі, продовжує звучання старанно склеєної платівки з грамофона. З творчістю піаніста ми знайомимось за незвичних обставин – імпровізація серед ночі пробуджує мешканців корабля, буря в океані дає можливість піаністу створити феєричний танець рояля на паркеті, рух танцювальних пар викликає джазову імпровізацію з запальними рухами, меланхолійно-ліричні трелі та сльози в очах слухачів, блюзові покачування, ніжну мелодію тарантели.
Протилежний принцип – використання закадрової музики тільки як темпо-ритмічної та тонально-емоційної підтримки кадру. Тобто, епізоду належить своя музична тема, що емоційно і змістовно через пісню розкриває сутність образу, як, наприклад, у фільмі «Ванільне небо» Камерона Кроу (2001). Останнім часом в російській та українській кіноіндустрії для цього часто використовуються музичні твори різних авторів за домовленістю продюсерів фільму з маловідомими групами – для популяризації їх творчості. І навпаки, для успіху фільму використовують популярних авторів-виконавців (О. Пономарьов, С. Вакарчук та ін.).
Музичні фільми (фільм-концерт, мюзикл, фільм-вистава і фільм-опера) мають свої особливості екранної інтерпретації. Тут важливою є відповідність актора та його гри образу (часто співають відомі співаки, а грають актори). Замість умовної сцени – відповідне місце дії за п’єсою. Постановку танців та рухів акторів узгоджено з композицією кадру, рухом камери, зйомками під фонограму. Для фільму-концерту властиві загальна фабула та сюжетний розвиток між музичними номерами (від фільмів із Штепселем і Тарапунькою, фільмів про «Червону руту», «Мері Попінс» до «Чикаго» Мартіна Річардса (2002), «Примара опери» Джоела Шумахера (2004), «Мама міа!» Філліпа Ллойда (2008, грунтується на піснях групи АББА тощо). Документальні фільми про популярні естрадні групи Бітлз «Ніч після важкого дня» (1964), «АББА» (1977), «Роллінг Стоунз. Хай буде світло!» Мартіна Скорсезе (2008) теж мають постановочні сцени та монтажні «врізки» з реальних концертів. Більш інтегровану структуру мають художні фільми про музикантів та композиторів: «Амадей» Мілоша Формана (1984), «Копіюючи Бетховена» Агнешки Холланд (2006) тощо.
Є приклади органічного звучання музики у фільмі, музичних тем, що здобули самостійне життя і популярність поза фільмом. Розуміння ідеї та розвитку образності фільму дає нам можливість узагальнити філософію застосування музики та її вплетення у звукову концепцію.
Корисні статті для Вас:   "Американець" у сучасному європейському кіно2011-03-04   МУЗИКА У ФІЛЬМАХ ІВАНА МИКОЛАЙЧУКА2010-06-11   По той бік античної трагедії2010-04-11     |