Сам факт проведення в Чернівцях театрального фестивалю комедії «Золоті оплески Буковини» в умовах браку державного фінансування гастрольної діяльності театрів є великим плюсом. Приємно бачити вистави національних театрів з Києва, Львова, Ясс (Румунія) та повні зали. А ось далі виникають запитання до керівництва нашого драмтеатру, яке разом із управлінням культури Чернівецької ОДА та Львівським міжобласним відділенням НСТД є його організаторами. Якщо «Золоті оплески Буковини» – регіональний фестиваль, то чому серед його учасників не бачимо театрів з Ужгорода, Мукачева, Берегового, Рівного, Хмельницького, Дрогобича? Чому відмовився приїхати Чернігівський театр, а цього року – і Вінницький? Хто запрошує та формує репертуарну афішу, якщо з року в рік різні театри привозять вистави, показані в попередні роки іншими колективами? Наприклад, «Хелемських мудреців» привозили Львів і Вінниця, «На щастя всім розбилася супниця» – Рівне і Тернопіль, «Дуже просту історію» – Івано-Франківськ і Мінськ. Вінничани показували «Bon appetite, або Гарнір по-французьки», що вже кілька років у репертуарі театру Чернівців.
Не зайве нагадати, що театр – не вотчина кількох людей, а державна установа, яка, окрім комерційних показників, повинна дбати і про формування естетичного смаку, загального розвитку та культурного світогляду глядачів, і передусім – молоді. Як же це може робити театр ім. О. Кобилянської, якщо вже кілька років має аж дві дорослих і одну дитячу виставу на тиждень? А минулого сезону відбулося лише дві прем’єри, не враховуючи дитячої казки…
То, може, якщо буковинський театр не квапиться розвивати свій творчий потенціал, доцільно проводити фестиваль 15 днів, аби глядачі втамували театральну спрагу, переглядаючи вистави зарубіжних та українських театрів?
Разом із тим, дивлячись вистави «Золотих оплесків» і читаючи критичні відгуки інтернет-сайтів на скромненькі вистави з Тернополя, Черкас, Івано-Франківська і, на жаль, Чернівців, розумієш, що нині організаторів театрального фестивалю більше цікавлять не творчі, а комерційні інтереси. Вислухавши хвалебні відгуки глядачів і членів журі, директор Мінського молодіжного театру зауважив, що показана ними на «Золотих оплесках» лірична комедія вважається посередньою. Постає запитання: чому ж саме цю виставу Мінський театр виніс на суд журі?
За останні три роки на фестивалі майже немає комедій української класики та сучасних драматургів, а переважають комедії на кшталт «французького анекдота».
А на що перетворилася родзинка фестивалю – обговорення вистав глядачами і журі «на канапах»? Здивувала реакція голови журі В.Сікорського, режисера Львівського театру ім. М. Заньковецької, на критичні зауваження глядачів про виставу. Замість дослухатися до справедливої критики він безапеляційно заявив, що така форма спілкування не передбачає критичних висловлювань, а дозволяє лише дружні поради.
Навіщо тоді хизуватися демократичною формою спілкування і запрошувати на обговорення глядачів? Зрештою, навіщо було запрошувати на фестиваль досить слабенький колектив Чернігівського молодіжного театру?
Минулого сезону «заньківчани» привезли п’єсу на одну дію «Венера в хутрі», яку вдома грають на малій сцені. А Київський театр оперети в 2010–2011 роках відповідно показав одноактні 40-хвилинні опери-буф Ж. Оффенбаха. Однак ціни на квитки цих вистав були такими самими, як на двогодинні постановки інших театрів, що, зрозуміло, не є коректним стосовно буковинського глядача, котрий скучив за театральним розмаїттям.
Не коментуючи правомірність оцінок майже незмінного за складом журі, хочеться побажати хоча б частково його оновлювати. Реагуючи на репліку одного з членів журі під час згаданого обговорення вистави Черкаського театру, – мовляв, саме журі виховує естетичний смак глядача, – зауважу, що насправді цей процес відбувається впродовж багатьох десятиліть плідної співпраці колективу театру і глядачів.
На жаль, загальне враження від фестивалю – не надто приємне. Хочеться сподіватися, що управління культури ОДА (представник якого щороку незмінно присутній у журі) зробить відповідні висновки і, проаналізувавши організацію фестивалю, внесе необхідні корективи до його роботи.
Грудень, 2011
Корисні статті для Вас:   Чернівці-Чортория-Київ2011-08-07   Огляд харківських вистав2004-02-11   Інга Шатова-Бурляєва " Двадцять років із "Золотим Витязем"2011-12-05     |